MENU
zdravy-zivot

Zázračné čierne ríbezle: Posilnia imunitu, zaženú hnačku, doplnia vitamíny

Z babičkinej záhrady aj z obchodu čierne ríbezle sa oplatí zaradiť nielen do letného jedálnička.

Súvisiace témy

Zdravý život

Zázračné čierne ríbezle: Posilnia imunitu, zaženú hnačku, doplnia vitamíny

Natrhať si v lete čerstvé ríbezle sa oplatí! Vitamíny v nich posilnia imunitu, zaženú bolesti hrdla, vláknina pomôže tráveniu a výborná chuť poteší maškrtné jazyky.

Obchádzate v záhrade ríbezľové kríky bez povšimnutia? Chyba! Drobné bobuľky v sebe skrývajú množstvo vitamínov a minerálnych látok prospešných zdraviu. Chutia vám len červené a biele? Nepohrdnite ani čiernymi, sú najzdravšie.

Bobule proti hnačke

Názory na čierne ríbezle sa líšia. Kým niekomu špecifická aróma a chuť vyhovujú, inému prekážajú. V každom prípade tmavé bobule patria k najzdravšiemu ovociu. Využívať ich len na zdobenie koláčov a zmrzlinového či pudingového pohára je škoda. Ak si doprajete sto gramov čiernych ríbezlí, hravo prekročíte dennú dávku vitamínu C. Ich pravidelná konzumácia výborne posilňuje imunitu, čo nie je ani v lete na škodu.

Ak si doprajete sto gramov čiernych ríbezlí, hravo prekročíte dennú dávku vitamínu C.
 

Okrem toho sú skvelým zdrojom vitamínu E, vitamínov skupiny B a železa. Po bobuľkách môžete siahnuť i pri zdravotných ťažkostiach. Rovnako ako čučoriedky pomôžu pri hnačke a uľavia pri problémoch s trávením. Na organizmus pôsobia močopudne a často sa využívajú pri liečbe zápalu močových ciest. Vďaka rutínu a citrínu sú tmavé bobule vhodné pre ľudí s kŕčovými žilami. Čaj zo sušených plodov a listov pite pri bolestiach hrdla alebo zvýšenej teplote.

Chutné a málo kalorické 

Pri svojich tmavších kolegyniach sa nemusia hanbiť ani farebnejšie sestry. Hoci v červených a bielych odrodách je menej vitamínu C, sú bohaté na draslík a vlákninu. Všetky druhy ríbezlí obsahujú flavonoidy a polyfenoly, ktoré majú výborný antioxidačný účinok. Najmä dámy, ktoré si potrpia na štíhu líniu, poteší, že bobule nie sú kalorické! Sto gramov ovocia má v priemere len stoštyridsať kilojoulov. Podobne ako iné bobuľové ovocie, ani ríbezle nie sú vhodné na dlhé skladovanie. Ideálne je, keď si na nich pochutnáte priamo pri kríku a čo sa nezmestí do žalúdka, môžete ďalej upraviť.

Sto gramov ovocia má v priemere len stoštyridsať kilojoulov.
 

Šťava, sirup alebo víno

Ak máte odšťavovač, vychutnajte si zdravý nápoj. Chcete si letné ovocie dopriať aj v chladnejších mesiacoch? Urobte si sirup. Okrem odstopkovaných ríbezlí potrebujete vodu, cukor a kyselinu citrónovú. Na prípravu štiav a sirupov sú ideálne čierne bobule, v niektorých domácnostiach z nich vyrábajú aj víno. Chuťovkou je chlebík s maslom a ríbezľovým lekvárom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia