MENU
zdravy-zivot

Zážitková turistika je len pre borcov: Toto sa stane, ak si trúfate príliš

Voda je pri páde tvrdá ako betón.
Zdravý život

Zážitková turistika je len pre borcov: Toto sa stane, ak si trúfate príliš

Dobrodružstvo spojené s rizikom láka najmä počas letných mesiacov. Poznáte však svoje sily naozaj dobre?

Pri raftingu, vysokohorskej turistike či jazde na koni sa môže prihodiť naozaj hocičo. Vedci z Nového Zélandu si na do hrude bijúcich sa odvážlivcov poriadne posvietili. Ktoré extrémne športy podľa nich ľudia najčastejšie podceňujú? Prinášame ich zoznam.

Riskujú najmä mladí

Príhody o českých turistoch v slovenských veľhorách už zľudoveli. Pod úsmevom pri humornej historke sa však skrýva zdrvujúca pravda. Až príliš veľa životov vyhaslo len kvôli túžbe po adrenalíne. Ak podobný výlet ešte zvažujete, pozrite si najprv, čo všetko vám na ňom môže hroziť. Podľa štúdie vedcov najviac zranení hrozí mladým, prevažne dospievajúcim, mužom. Úrazy na súši sa stávajú približne v 59% prípadov, 38% na a vo vode a jedno percento ľudí utrpelo úraz pri lietaní. Ako najmenej nebezpečné sa ukázalo rybárčenie.

Pozrite si VIDEO, z ktorého sa vám zatočí hlava: 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

TOP 11 rizikových športov

A ktoré športy sú tie najrizikovejšie? Zistite, či ten svoj nájdete v zozname:
1. jazda na koni,
2. tramping,
3. horský bicykel,
4. surfovanie,
5. raftovanie na divokej vode,
6. vyhliadkové lety,
7. lyžovanie,
8. horolezectvo,
9. snowboarding,
10. bungee jumping,
11. potápanie.

Najviac schytá rameno

A toto sú najčastejšie druhy vážnych úrazov: pády z výšky, pošmyknutia, zakopnutia, zrážka s niečím alebo niekým. Najviac pritom trpí rameno (11% športujúcich), koleno (10%), spodná časť chrbtice (10%) a členok (7%). Tak čo, nerozmyslíte si to ešte?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia