MENU
zdravy-zivot

Zážitková turistika je len pre borcov: Toto sa stane, ak si trúfate príliš

Voda je pri páde tvrdá ako betón.
Zdravý život

Zážitková turistika je len pre borcov: Toto sa stane, ak si trúfate príliš

Dobrodružstvo spojené s rizikom láka najmä počas letných mesiacov. Poznáte však svoje sily naozaj dobre?

Pri raftingu, vysokohorskej turistike či jazde na koni sa môže prihodiť naozaj hocičo. Vedci z Nového Zélandu si na do hrude bijúcich sa odvážlivcov poriadne posvietili. Ktoré extrémne športy podľa nich ľudia najčastejšie podceňujú? Prinášame ich zoznam.

Riskujú najmä mladí

Príhody o českých turistoch v slovenských veľhorách už zľudoveli. Pod úsmevom pri humornej historke sa však skrýva zdrvujúca pravda. Až príliš veľa životov vyhaslo len kvôli túžbe po adrenalíne. Ak podobný výlet ešte zvažujete, pozrite si najprv, čo všetko vám na ňom môže hroziť. Podľa štúdie vedcov najviac zranení hrozí mladým, prevažne dospievajúcim, mužom. Úrazy na súši sa stávajú približne v 59% prípadov, 38% na a vo vode a jedno percento ľudí utrpelo úraz pri lietaní. Ako najmenej nebezpečné sa ukázalo rybárčenie.

Pozrite si VIDEO, z ktorého sa vám zatočí hlava: 3 najúchvatnejšie slackliningové trate

TOP 11 rizikových športov

A ktoré športy sú tie najrizikovejšie? Zistite, či ten svoj nájdete v zozname:
1. jazda na koni,
2. tramping,
3. horský bicykel,
4. surfovanie,
5. raftovanie na divokej vode,
6. vyhliadkové lety,
7. lyžovanie,
8. horolezectvo,
9. snowboarding,
10. bungee jumping,
11. potápanie.

Najviac schytá rameno

A toto sú najčastejšie druhy vážnych úrazov: pády z výšky, pošmyknutia, zakopnutia, zrážka s niečím alebo niekým. Najviac pritom trpí rameno (11% športujúcich), koleno (10%), spodná časť chrbtice (10%) a členok (7%). Tak čo, nerozmyslíte si to ešte?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia