MENU
zdravy-zivot

5 najčastejších mýtov o bezlepkovej strave. Na TROJKU si dajte pozor!

Gluten,Intolerance,Concept.,Young,Girl,Refuses,To,Eat,White,Bread.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 najčastejších mýtov o bezlepkovej strave. Na TROJKU si dajte pozor!

Je pravda, že všetko čo má označenie „bezlepkové“, je naozaj aj zdravé? Väčšina ľudí si myslí, že ak jedia stravu bez lepku, tak urobia viac pre svoje zdravie a navyše aj schudnú.

Bezlepková diéta sa za posledné roky stala obľúbenou, pretože sľubuje schudnutie a bezlepkové produkty sú dostupné všetkým. Ide však o zdravotnú diétu, a nie všetky informácie sú pravdivé. Dietologička Sally Kuzemchak pre Web MD vyvrátila mýty o bezlepkovej strave, ktorým mnohí ľudia veria. 

1. Ak vyradím lepok, nebudem jesť sacharidy

Sacharidy sa nachádzajú aj v prirodzene bezlepkových potravinách.Sacharidy sa nachádzajú aj v prirodzene bezlepkových potravinách.
Sacharidy sa nachádzajú aj v prirodzene bezlepkových potravinách.
Zdroj: Shutterstock

Toto je naozaj mýtus, pretože aj v potravinách, ktoré sú bez lepku sú sacharidy a cukry. Takže potom by ste nemohli jesť skoro nič. Lepok je zmes bielkovín glutenínu a gliadínu spolu so škrobom, ktoré sa nachádzajú v zrnách obilnín ako pšenica, ovos, špalda, raž a jačmeň. Obilniny ako ryža, pohánka, pšeno alebo quinoa prirodzene neobsahujú lepok, ale sacharidy áno. Podobne aj potraviny bohaté na sacharidy, ako je ovocie, zelenina alebo biely jogurt tiež prirodzene neobsahujú lepok.

O ďalších mýtoch bezlepkovej diéty sa dočítate na nasledujúcich stranách ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor