MENU
zdravy-zivot

Zatočte s kŕčovými žilami raz a navždy. Pomôže TÁTO maličkosť

, Image: 182852768, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: yes, Credit line: Profimedia, Media for medical

Súvisiace témy

Zdravý život

Zatočte s kŕčovými žilami raz a navždy. Pomôže TÁTO maličkosť

Počuli ste už o hirudoterapii? Ak vás trápia kŕčové žily, máte vysoký krvný tlak alebo zvýšený cholesterol, pomôžu vám prírodní pomocníci.

Čo je hirudoterapia? Ide o terapeutickú metódu s využitím pijavíc lekárskych. Pijavice sajú krv a súčasne do tela pacienta pumpujú celé spektrum účinných biofarmák obsiahnutých v ich slinách. Tieto látky majú liečivé, antimikrobiálne, upokojujúce a detoxikačné účinky.

Okamžitá úľava

Hneď po prvej aplikácii pijavíc môžete na sebe pozorovať zmeny: znižuje sa cholesterol, poklesne krvný tlak, hladina cukru v krvi sa stabilizuje, aktivuje sa imunitný systém, zmierňujú sa opuchy na nohách a tromby sa vstrebávajú. K najväčšej úľave dochádza po 24 hodinách po priložení pijavíc.

Hirudoterapia je najstaršia bioterapeutická metóda, ktorá sa používa na liečbu a prevenciu pred mnohými ochoreniami. Ide o alternatívnu liečebnú metódu, čo znamená, že nenahrádza konvenčnú liečbu navrhnutú lekárom. Väčšinou sa využíva kombinovaná terapia so štandardnými medicínskymi postupmi, ktorá je doplnená o podpornú liečbu pijavicami.

Sú tu už od pradávna

Pijavica lekárskaPijavica lekárska
Zdroj: Shutterstock

Pijavice sa už oddávna používali na liečenie rôznych ochorení. Využívali ich starovekí Egypťania, Gréci aj Rimania. Na ich lekárske poznatky nadviazali lekári v stredovekej medicíne, kde uplatňovali liečebné postupy hlavne v kláštoroch. Boli považované za „všeliek”, a využívali ich na „púšťanie krvi žilou”.

V tej dobe verili, že človek po strate malého množstva krvi pocíti úľavu. Pijavice sa s obľubou používali aj v ľudovom liečiteľstve v období renesancie. Postupom času a s pribúdajúcimi ochoreniami a epidémiami v 19. storočí sa upriamila pozornosť práve na tieto živočíchy. Až v neskoršom období vedeckého pokroku sa pijavice začali cielene používať na terapiu pre ich farmakologicky významné biolátky v slinných žľazách.

Trombotické účinky

Pijavice za svoj liečivý účinok vďačia komplexu bioaktívnych látok obsiahnutých v ich slinách.  Štúdiami o farmakologicky bioaktívnych molekulách a pozitívnych účinkoch na organizmus sa zaoberajú tímy výskumníkov po celom svete ale aj u nás.

Hlavnou aktívnou zložkou v slinách pijavíc je hirudín, ktorý má antikoagulačné a trombolytické účinky (antikoagulanciá sú látky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku krvných zrazenín). Niektoré štúdie dokazujú aj detoxikačné účinky na organizmus.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor