MENU
zdravy-zivot

Zatekajú vám hlieny do hrdla? Nemusí to byť len nádcha

Zatekajú vám hlieny do hrdla? Snažte sa v posteli sedieť.

Súvisiace témy

Zdravý život

Zatekajú vám hlieny do hrdla? Nemusí to byť len nádcha

Preplachujte si nos, dajte si viac vankúšov pod hlavu a netlmte ranný kašeľ. Ak to nepomáha, hlieny v hrdle nemusela spustiť nádcha.

Začne to upchatým nosom a keď ho konečne uvoľníte, nasleduje neustále smrkanie. Kým u jedného sa množstvo hlienov postupne zmenšuje, u druhého nie. Len sa hlieny poberú inou cestou, prestanú tiecť z nosa a začnú zatekať do hrdla. Ak sa so zatekaním hlienov – teda zadnou nádchou, trápite pri každom prechladnutí, mali by ste vedieť, že ochorenie nevyležíte.

Liečite sa v posteli?

V horizontálnej polohe majú hlieny ideálnu šancu tiecť rovno do hrdla. Lepšie bude, ak ochorenie v posteli radšej presedíte. Aj v noci si dajte pod hlavu viac vankúšov, aby ste im zatekanie sťažili.  „Zatekanie do hrdla spôsobuje nadmerná tvorba hlienu na sliznici nosa a prinosových dutín. Hlien sa potom hromadí v zadnej časti nosa a v nosohltane,“ vysvetľuje imunoalergiológ MUDr. Martin Lešťan. Ak sa zatekania hlienov neviete zbaviť ani niekoľko týždňov, môže byť za tým i chronická nádcha alebo zápal prinosových dutín. 

Viac ako 2 litre

Zdravý človek denne vytvorí takmer 2 litre hlienu. Jeho úlohou je chrániť dýchacie cesty pred ochorením. Vytvorí povlak na povrchu sliznice a zachytí nečistoty z ovzdušia, aby sa nedostali k prieduškám a do pľúc. Ak sa však zápal usídli v dutinách, neustále dráždi sliznicu a to spôsobuje, že v hlienotvorných žľazových bunkách sliznice nosa a prinosových dutín sa tvorí viac hlienov. Zatekajúce hlieny nepodceňujte, ak ich vyvolali baktérie, dostanú sa s hlienom oveľa ďalej. Zápal sa môže preniesť až k pľúcam.

Môže to byť reflux

Ranný kašeľ nesmiete tlmiť, je to obrana organizmu, aby ste dostali hlieny z tela von. Ak sa však k nemu pridá aj kyslá chuť v ústach, zápach z úst a začne vás štípať v hrdle, myslieť treba aj na žalúdkovo-pažerákový reflux. Telo zdravého človeka má mechanické zábrany, aby reflux nenastal, takzvaný spätný ventil medzi bránicou a pažerákom. Každý kus potravy prejde cezeň do žalúdka, ale späť už nie. Kašeľ však tento spätný ventil ovplyvní a obsah žalúdka sa vráti pri kašľaní naspäť. 

Aké vyšetrenia vás čakajú?

Obvodný lekár vás pošle k ORL odborníkovi, ktorý vie diagnostikovať možnú chronickú sínusitídu, polypy či prejavy žalúdkovo-pažerákového refluxu na sliznici. Ak nič neobjaví, čaká vás vyšetrenie u alergiológa. Ak sa potvrdí alergia, budete sa musieť vyhýbať alergénom. Lekárom vám odporučí vhodné kvapky do nosa, antihistaminiká, lieky s dekongestívnym účinkom alebo imunoterapiu.

Čo vám môže pomôcť pri alergii?

Naučte sa preplachovať si nos obyčajnou slanou vodou dva až štyri razy denne. Bežné roztoky užívané vo forme kvapiek či sprejov sú totiž oveľa menej účinné než klasické preplachovanie nosa nosnou bankou. Až potom si aplikujte lokálne kvapky, ktoré vám predpísal alergiológ. Efektívne sú aj inhalácie nosa a prínosových dutín. Dôkladne dodržiavajte pitný režim. Ak budete mať vhodnú antialegickú liečbu a budete dodržiavať preventívne opatrenia, hlieny sa stratia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia