MENU
zdravy-zivot

Zasýti, zbaví zápchy i kíl! Táto potravina je malý zázrak

Ovsené vločky sú bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zasýti, zbaví zápchy i kíl! Táto potravina je malý zázrak

Mohli by sme ju nazvať nenápadnou superpotravinou. Pomáha zdraviu, ale i postave. Doprajte si ju hlavne na raňajky, vaše trávenie a srdce sa vám za to poďakuje.

Reč je o ovsených vločkách, ktoré sú bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B. Sú vhodné najmä na raňajky a pred tréningom aj vďaka obsahu sacharidov, ktoré vám dodajú energiu. Nie su len ideálnou súčasťou stravy športovcov, ale aj ľudí, ktorí trpia chorobami srdca, cukrovkou alebo sa len snažia schudnúť.  

Veľa bielkovín, málo tuku

Zo všetkých obilnín má ovos najvyšší obsah vitamínu B1 a B6 a poskytuje veľa rastlinného železa. Obsahujú dôležité živiny ako horčík, fosfor, zinok, thiamin, selen a mangán. V 100 gramov ovsených vločiek nájdeme 13 g bielkovín, 7 g tuku, 63 g sacharidov a 10 g balastných látok.

Ovsené vločky môžete konzumovať aj pri žalúdočných vredoch.Ovsené vločky môžete konzumovať aj pri žalúdočných vredoch.
Zdroj: Shutterstock

Znižujú cholesterol a chránia črevá 

Hlavnou príčinou ochorení srdca je vysoká hladina cholesterolu. Ovos obsahuje rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Rozpustná vláknina vytvára viskózny gél, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu a stabilizovať hladiny glukózy v krvi. Nerozpustná vláknina pomáha obmedziť zápchu a zlepšuje zdravotný stav čriev. Namiesto preháňadla vyskúšajte polievku z ovsených vločiek, ktorá je klasickým a účinným domácim liekom na zažívacie problémy. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor