MENU
zdravy-zivot

Zasýti, zbaví zápchy i kíl. Táto potravina by nemala chýbať vo vašom jedálničku

Ak si ovsené vločky doprajte na raňajky, výborné vás zasýtia na celé dopoludnie.
Zdravý život

Zasýti, zbaví zápchy i kíl. Táto potravina by nemala chýbať vo vašom jedálničku

Mohli by sme ju nazvať nenápadnou superpotravinou. Pomáha zdraviu, ale i postave. Doprajte si ju hlavne na raňajky, vaše trávenie a srdce sa vám za to poďakuje.

Reč je o ovsených vločkách, ktoré sú bohaté na vlákninu a vitamíny skupiny B. Sú vhodné najmä na raňajky a pred tréningom aj vďaka obsahu sacharidov, ktoré vám dodajú energiu. Nie su len ideálnou súčasťou stravy športovcov, ale aj ľudí, ktorí trpia chorobami srdca, cukrovkou alebo sa len snažia schudnúť.  

Veľa bielkovín, málo tuku

Zo všetkých obilnín má ovos najvyšší obsah vitamínu B1 a B6 a poskytuje veľa rastlinného železa. Obsahujú dôležité živiny ako horčík, fosfor, zinok, thiamin, selen a mangán. V 100 gramov ovsených vločiek nájdeme 13 g bielkovín, 7 g tuku, 63 g sacharidov a 10 g balastných látok.

Znižujú cholesterol a chránia črevá 

Hlavnou príčinou ochorení srdca je vysoká hladina cholesterolu. Ovos obsahuje rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Rozpustná vláknina vytvára viskózny gél, ktorý pomáha znižovať hladinu cholesterolu a stabilizovať hladiny glukózy v krvi. Nerozpustná vláknina pomáha obmedziť zápchu a zlepšuje zdravotný stav čriev. Namiesto preháňadla vyskúšajte polievku z ovsených vločiek, ktorá je klasickým a účinným domácim liekom na zažívacie problémy. 

Prospešné antioxidanty 

Ovsené vločky obsahujú antioxidanty, ktoré pôsobia protizápalovo a chránia pred chorobami srdca, rakovinou hrubého čreva, takisto pôsobia účinne proti ekzémom a vyrážkam. Tieto antioxidanty, známe pod názvom avenanthramidy, hrajú tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní stabiného krvného tlaku.

Okrem toho vám táto superpotravina pomôže pri regulácii váhy. Ovsené vločky vás zasýtia a pomájahú vám udržať pocit sýtosti na dlhšiu dobu. No aj pri ich konzumácii pamätajte na veľkosť porcie.

Na sladko aj na slano

Väčšinou sa pripravujú na raňajky ako kaša alebo müsli s ovocím, no pochutiť si na nich môžete aj na slano. Ovos je podobný pohánke a tak už stačí, ak ho dochutíte rôznymi koreninami. Môžete ich kombinovať s vegetariánskymi jedlami, no vynikajúco chutia aj s vajíčkami a syrom.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia