MENU
zdravy-zivot

Zbohom zápcha! Stačí zmeniť jeden nevinný zlozvyk, radí odborníčka na výživu

Cropped,Image,Older,Unhealthy,Woman,Embracing,Belly,,Suffering,From,Strong
Zdravý život

Zbohom zápcha! Stačí zmeniť jeden nevinný zlozvyk, radí odborníčka na výživu

Odborníčka na výživu varuje pred maličkosťou, ktorá má na svedomí problémy so zápchou. Viete, ktorým nápojom by ste sa pri týchto ťažkostiach mali vyhnúť?

Zápcha je problém, s ktorým sa už stretol hádam každý. Môže byť skutočne veľmi nepríjemná a podmieniť bolesti brucha, nadúvanie či nevoľnosť. Najlepších spôsobom, ako problémy s trávením odstrániť, je upraviť jedálny lístok.  

Sporadická návšteva toalety, stolica, ktorá je suchá a nadrozmenrá, tvrdá či hrudkovitá a bolesti pri vykonávaní veľkej potreby. To všetko sú jasné znaky toho, že vás trápi zápcha.  

Hľadá sa vinník

Dôvodov, prečo máte zápchu môže byť veľa. Tým najčastejším je nedostatok vlákniny v strave, nekonzumácia ovocia, zeleniny, cereálii, ale aj nedostatočný pitný režim. Koledujete si o ňu aj sedavým spôsobom života či zadržiavaním potreby vyprázdniť sa.

Na vine môže byť niekedy aj zemna stravy, denného režimu či spánkových návykov. Zápcha býva aj vedľajším účinkom pri užívaní niektorých liekov a neraz sa vyskytuje aj pri psychických problémoch, strese, úzkosti či depresii. Svoje o nej vedia aj budúce mamičky a ženy, ktoré nedávno porodili.

Podľa Hannah Richardsovej, odborníčky na výživu a zakladateľky kliniky na pomoc pri tráviacich problémoch The Gut Clinic,  dokáže so zápchou pomôcť jednoduchá zmena stravovacích návykov. „Potrebné je zaistiť pohyb čriev po každom jedele. Najľahšie sa to dá dosiahnuť jedením v stave pokoja, bez pozerania sa na mobil alebo obrazovku počítača. Takýmto spôsobom telo spáli stresový hormón kortizol," povedala Richardsová pre britský web Express

Vyhnúť by ste sa tiež mali jedeniu v aute či počas chôdze a každé sústo dobre požuť. „Pamätajte si, že stres rovná sa zápcha," prízvukuje odborníčka na výživu. 

Zakázané nápoje 

Podľa slov Richardsovej je pre zdravie čriev je nevyhnutná hydratácia a dostatočná konzumácia vlákniny. Ku každému jedlu by ste mali mať zeleninovú oblohu alebo ovocný dezert. V rámcii prevencie odborníčka odporúča nefajčiť,vyhýbať sa alkoholu a káve v nadmernom množstve.

Ktoré potraviny vám pomôžu pri zápche? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor