MENU
zdravy-zivot

Ako na zápchu? Rýchle riešenie za 20 minút, toto stačí urobiť

Na začiatku sa choroba môže prejavovať zápchou, poruchou čuchu, depresiou či poruchami spánku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ako na zápchu? Rýchle riešenie za 20 minút, toto stačí urobiť

Na dovolenke by ste si mali oddýchnuť. Doprajte to isté aj svojim črevám.

Zvyknete trpieť zápchou? Nepríjemne zaskočiť môže aj počas dovolenky alebo pri cestovaní. Tieto situácie však môžu k zápche prispieť, aj keď trpieť nezvyknete. 

Čo môže spôsobiť zápchu?

  • stres
  • cestovanie
  • nedostatok pohybu
  • nesprávne stravovacie návyky
  • užívanie niektorých liekov

Prevencia zápchy v sebe zahŕňa napríklad precvičovanie vyprázdňovania bez nadmerného tlaku, konzumáciu zdravej stravy bohatej na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celozrnné obilniny, zvýšenie pitného režimu aspoň na 2 litre vody denne. Odporúča sa obmedziť konzumáciu bieleho pečiva, bielej ryže a čierneho čaju.

Ak nepomáha pohyb, dostatok tekutín, úprava stravy a žiadnu konkrétnu príčinu neukázalo ani vyšetrenie odborným lekárom, môžete príležitostne vyskúšať aj malú pomôcku. 

Šetrný liek s rýchlym účinkom

Microlax® je liek na liečbu občasnej zápchy u dospelých a ponúka veľkú pomoc pri zápche u imobilných osôb. Ide o jedinú trojkombináciu schválenú v liekovej forme klyzmy na výdaj bez lekárskeho predpisu.

Ide o rektálny roztok patriaci do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú laxatíva. Laxatíva účinkujú proti zápche a pomáhajú uvoľňovať stolicu. 

Microlax® je k telu veľmi šetrný, pretože neprechádza celým tráviacim traktom a účinkuje lokálne v konečníku. Je bezpečný a rýchlo prináša požadovanú úľavu.

Aplikuje sa formou miniaplikátora. Vďaka svojmu hladkému povrchu sa ľahko zavádza. Aplikácia je jednoduchá, diskrétna a hygienická. Účinok nastupuje už do 5-20 minút.  Ak viete, že efekt vyprazdňovánia sa dostaví do 20 minut, môžete si tak procedúru lepšie naplánovať. 

Rektálny roztok s laxatívnym účinkom.Rektálny roztok s laxatívnym účinkom.
Zdroj: archív firmy

Do cestovnej lekárničky

Na rozdiel od bežného čapíka je aplikátor lieku menší  a objem roztoku je len 5 ml. Microlax® je tak ideálny doplnok do cestovnej lekárničky. Malé balenie je diskrétne a vďaka teplotne stabilnému zloženiu nevyžaduje žiadnu mimoriadnu starostlivosť.

Účinné látky:

  • sorbitol
  • citronan sodný
  • 70 % laurylsulfoacetát sodný

Najviac raz denne

Jedno balenie obsahuje 4 jednodávkové obaly s obsahom 5 ml. Odporúčaná dávka je jedna tuba na aplikáciu 1× denne.

SK-MX-2200031

Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne podanie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii: McNeil AB, Švédsko. Lokálny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor