MENU
zdravy-zivot

Ako na zápchu? Rýchle riešenie za 20 minút, toto stačí urobiť

Na začiatku sa choroba môže prejavovať zápchou, poruchou čuchu, depresiou či poruchami spánku.
Zdravý život

Ako na zápchu? Rýchle riešenie za 20 minút, toto stačí urobiť

Na dovolenke by ste si mali oddýchnuť. Doprajte to isté aj svojim črevám.

Zvyknete trpieť zápchou? Nepríjemne zaskočiť môže aj počas dovolenky alebo pri cestovaní. Tieto situácie však môžu k zápche prispieť, aj keď trpieť nezvyknete. 

Čo môže spôsobiť zápchu?

  • stres
  • cestovanie
  • nedostatok pohybu
  • nesprávne stravovacie návyky
  • užívanie niektorých liekov

Prevencia zápchy v sebe zahŕňa napríklad precvičovanie vyprázdňovania bez nadmerného tlaku, konzumáciu zdravej stravy bohatej na vlákninu, ako je ovocie, zelenina a celozrnné obilniny, zvýšenie pitného režimu aspoň na 2 litre vody denne. Odporúča sa obmedziť konzumáciu bieleho pečiva, bielej ryže a čierneho čaju.

Ak nepomáha pohyb, dostatok tekutín, úprava stravy a žiadnu konkrétnu príčinu neukázalo ani vyšetrenie odborným lekárom, môžete príležitostne vyskúšať aj malú pomôcku. 

Šetrný liek s rýchlym účinkom

Microlax® je liek na liečbu občasnej zápchy u dospelých a ponúka veľkú pomoc pri zápche u imobilných osôb. Ide o jedinú trojkombináciu schválenú v liekovej forme klyzmy na výdaj bez lekárskeho predpisu.

Ide o rektálny roztok patriaci do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú laxatíva. Laxatíva účinkujú proti zápche a pomáhajú uvoľňovať stolicu. 

Microlax® je k telu veľmi šetrný, pretože neprechádza celým tráviacim traktom a účinkuje lokálne v konečníku. Je bezpečný a rýchlo prináša požadovanú úľavu.

Aplikuje sa formou miniaplikátora. Vďaka svojmu hladkému povrchu sa ľahko zavádza. Aplikácia je jednoduchá, diskrétna a hygienická. Účinok nastupuje už do 5-20 minút.  Ak viete, že efekt vyprazdňovánia sa dostaví do 20 minut, môžete si tak procedúru lepšie naplánovať. 

Rektálny roztok s laxatívnym účinkom.Rektálny roztok s laxatívnym účinkom.
Zdroj: archív firmy

Do cestovnej lekárničky

Na rozdiel od bežného čapíka je aplikátor lieku menší  a objem roztoku je len 5 ml. Microlax® je tak ideálny doplnok do cestovnej lekárničky. Malé balenie je diskrétne a vďaka teplotne stabilnému zloženiu nevyžaduje žiadnu mimoriadnu starostlivosť.

Účinné látky:

  • sorbitol
  • citronan sodný
  • 70 % laurylsulfoacetát sodný

Najviac raz denne

Jedno balenie obsahuje 4 jednodávkové obaly s obsahom 5 ml. Odporúčaná dávka je jedna tuba na aplikáciu 1× denne.

SK-MX-2200031

Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne podanie. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Držiteľ rozhodnutia o registrácii: McNeil AB, Švédsko. Lokálny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor