MENU
zdravy-zivot

Idete prasknúť? Proti zápche pomôže TENTO ranný rituál

Neprijemné! Pri zápche sú pohyby hrubého čreva veľmi pomalé, trávenina v ňom zostáva dlhšie a hromadia sa plyny.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Idete prasknúť? Proti zápche pomôže TENTO ranný rituál

Brucho vám ide prasknúť, potrebujete, no nejde to. Zápcha trápi mnoho ľudí. Tráveniu musíte pomáhať.

Vyprázdňovanie by malo byť pravidelné a bezbolestné.  Problémy sa začínajú, ak nemáte normálnu stolicu minimálne dva-trikrát do týždňa. Pri zápche je vyčistenie čriev extrémne problematické. Na toalete môžete stráviť aj hodinu, cítite tlak, no opäť z nej odchádzate bez úspechu.  Pridruží sa únava, bolesť a nervozita.

Čo ju spôsobuje? 

K zápche môže dôjsť aj potláčaním nutkania na stolicu. Túto chybu nerobte. Väčšinou je však výsledkom nesprávneho jedálnička, ale aj životného štýlu, v rámci ktorého chýba pravidelný pohyb, pitný režim, prispieva k nej i stres, ale môže byť aj výsledkom rôznych ochorení či užívania liekov. Zápchu môžu vyvolať aj niektoré potraviny, predovšetkým častá konzumácia bielej múky a cukru, ale "zapečie vás" aj silný čierny čaj a čokoláda s vysokým obsahom kakaa.

Strava proti zápche 

Činnosť čriev je potrebné podporiť. S preháňadlami opatrne! Predávkovaním si môžete poškodiť črevnú sliznicu. Vo vašom jedálničku by nemala chýbať vláknina, ktorú obsahujú strukoviny, celozrnné výrobky, zelenina a ovocie. Odporúčaný denný príjem vlákniny by mal byť 20-35 gramov. Veľmi prospešná je tiež čistá, vo vode rozpustná vláknina, ktorú si môžete kúpiť v lekárni. Do jogurtu si pridajte lyžičku otrúb a pomletých ľanových semiačok. Stravujte sa pravidelne. Trávenie zlepšuje i užívanie probiotických baktérií, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru. Môžete ich užívať vo forme tabliet alebo ich v rámci prevencie získať napríklad zo živých probiotických kultúr v mliečnych výrobkoch.

Ranný rituál

Stravu bohatú na vlákninu podporujte pitným režimom, vrátane nesladených bylinkových čajov, prípadne si môžete kúpiť minerálku špeciálne určenú na vyprázdňovanie, ktorá nie je návyková tak, ako bežné preháňadlá. Pre podporu trávenia si zaveďte každodenný rituál. Ihneď po prebudení vypite pohár teplej čistej vody. Na vlákninu je bohaté i sušené ovocie. Proti zápche pomôže namočiť sušené marhule, figy či slivky počas noci do vlažnej vody a ráno ich zjesť po vypití vody. Z čajových odvarov, ktoré popíjajte počas dňa, pôsobí proti zápche kôra z krušiny. Proti plynatosti pite fenikel.

Ak problémy pretrvávajú, zmieňte sa o nich svojmu lekárovi. Nesú so sebou riziká. Až zo 70% sa zdravá imunita viaže na správu funkciu čriev. Zápchu nesmiete dlhodobo liečiť preháňadlami. Vedú k zleniveniu a dysfunkcii čriev. Môže byť jedným zo sprievodných prejavov zápalov, polypov, hemoroidov, porúch štítnej žľazy či neurologických problémov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor