MENU
zdravy-zivot

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?
Zdravý život

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?

Patríte k ľuďom, ktorí o problémoch s vyprázdňovaním nechcú hovoriť ani len s lekárom? Ak sú to len občasné ťažkosti, stačí upraviť jedálniček a viac sa hýbať. Pri dlhodobých problémoch by ste však návštevu lekára nemali odkladať.

Zveriť sa niekomu o problémoch so zápchou je pre mnohých ešte stále tabu. Ľudia to neraz zamlčia aj pred lekárom, pretože to pokladajú za banálnu a trápnu záležitosť. Je potrebné si uvedomiť, že zápcha nie je nič, za čo by sa mal človek hanbiť.

Je to zápcha 

Zápcha, odborne obstipácia je stav nepravidelného, ťažkého až bolestivého vyprázdňovania stolice. Často sa spája s bolesťami brucha alebo aj hlavy. Väčšina z nás si myslí, že na „veľkú potrebu“ musí ísť každý deň. No denne vyprázdňovanie nie je určujúcim faktorom dobrej funkcie čriev. Počet stolíc je ale veľmi  individuálny. Niekto má dve denne, iný dve týždenne. Dôležitejším faktorom pri určení zápchy je preto obtiažnosť vyprázdňovania a konzistencia stolice.

Môžete si za to sami

K častým dôvodom vzniku zápchy patrí nepravidelné a nezdravé stravovanie, zanedbávanie pitného režimu, stres, psychické napätie, málo pohybu, ale aj genetická preddispozícia či rôzne ochorenia. Krátkodobo sa môže objaviť aj u človeka, ktorého nikdy dovtedy netrápila. Hlavne pri zvýšenom strese, náhlej zmene životosprávy, ale aj vo vyššom štádiu tehotenstva či na dovolenke.

Nepodceňujte ju 

Zápcha, ktorá vás trápi dlhšie obdobie, môže byť buď samostatným problémom alebo sprievodným príznakom chorôb. Na ktoré ochorenia, vás môžu prolémy s vyprázdňovaním upozorniť? 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia