MENU
zdravy-zivot

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?
Zdravý život

Zápcha ako tichý signál vážnych ochorení: Pred čím varuje?

Patríte k ľuďom, ktorí o problémoch s vyprázdňovaním nechcú hovoriť ani len s lekárom? Ak sú to len občasné ťažkosti, stačí upraviť jedálniček a viac sa hýbať. Pri dlhodobých problémoch by ste však návštevu lekára nemali odkladať.

Zveriť sa niekomu o problémoch so zápchou je pre mnohých ešte stále tabu. Ľudia to neraz zamlčia aj pred lekárom, pretože to pokladajú za banálnu a trápnu záležitosť. Je potrebné si uvedomiť, že zápcha nie je nič, za čo by sa mal človek hanbiť.

Je to zápcha 

Zápcha, odborne obstipácia je stav nepravidelného, ťažkého až bolestivého vyprázdňovania stolice. Často sa spája s bolesťami brucha alebo aj hlavy. Väčšina z nás si myslí, že na „veľkú potrebu“ musí ísť každý deň. No denne vyprázdňovanie nie je určujúcim faktorom dobrej funkcie čriev. Počet stolíc je ale veľmi  individuálny. Niekto má dve denne, iný dve týždenne. Dôležitejším faktorom pri určení zápchy je preto obtiažnosť vyprázdňovania a konzistencia stolice.

Môžete si za to sami

K častým dôvodom vzniku zápchy patrí nepravidelné a nezdravé stravovanie, zanedbávanie pitného režimu, stres, psychické napätie, málo pohybu, ale aj genetická preddispozícia či rôzne ochorenia. Krátkodobo sa môže objaviť aj u človeka, ktorého nikdy dovtedy netrápila. Hlavne pri zvýšenom strese, náhlej zmene životosprávy, ale aj vo vyššom štádiu tehotenstva či na dovolenke.

Nepodceňujte ju 

Zápcha, ktorá vás trápi dlhšie obdobie, môže byť buď samostatným problémom alebo sprievodným príznakom chorôb. Na ktoré ochorenia, vás môžu prolémy s vyprázdňovaním upozorniť? 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor