MENU
zdravy-zivot

Zápal prostaty sa lieči aj sexom

Pri zápaloch prostaty si naordinujte aj posteľné radovánky.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Zápal prostaty sa lieči aj sexom

Liečba ochorenia prostaty môže byť beh na dlhé trate. Základ je prísť k lekárovi včas.

Nastupuje nebadane, pomaly. Najradšej má tridsiatnikov až päťdesiatnikov, ale nepohrdne ani ostatnými. Adam mal ešte len dvadsaťosem rokov, no každú chvíľu si potreboval odskočiť. Dostal zo seba pár kvapiek, pocit úľavy z vyprázdenia sa však nedostavil. V domnienke, že má prechladnutý mechúr, si naordinoval brusnice, urologický čaj a teplý termofor. „Na chvíľu mi bolo lepšie, po čase sa problém vrátil aj s úrokmi,“ bolestivo spomína Adam. V moči sa mu objavila krv a po milovaní ho boleli semenníky aj podbrušie. Tak urputne, že sa začal obľúbenej činnosti vyhýbať a odhodlal sa zájsť k urológovi. Po sérii vyšetrení odchádzal s antibiotikami. Netušil, že sú prvé v dlhom zozname liekov, ktoré nezaberú.

Tvrdý oriešok

„Buďte rád, že vás to bolelo,“ prekvapil Adama urológ. Prostatitída sa totiž vyskytuje aj roky v bezpríznakovej forme. Skrytý zápal lekár odhalí náhodou, väčšinou pri pátraní po inej chorobe. Zo zvyšných možností – nebakteriálnej a bakteriálnej príčiny problémov – si však Adama vybralo to horšie. Chronická nebakteriálna prostatitída, alebo aj syndróm chronických panvových bolestí, je pre urológov tvrdý oriešok. Presná príčina nie je známa, ale je dokázané, že stres zhoršuje príznaky. „Zákernosť prostatitídy spočíva v tom, že príznaky dávkuje buď postupne, alebo naraz, raz intenzívnejšie, inokedy takmer vôbec. Môže sa vám zdať, že už ste v poriadku, a na druhý deň sa bez tabletiek proti bolesti nezaobídete,“ predstavuje MUDr. Roman Sokol nepriateľa, ktorý sa po liečbe veľmi rád vracia.

Strašiak v ambulancii

Bez návštevy urológa to nepôjde. Vyšetrenie spočíva v odbere moču, ktorý prezradí, či ide o bakteriálnu formu. Rozbor krvi zase ukáže hodnoty špecifického prostatického antigénu PSA a prípadne zápalové markery. Lekár sa sústredí hlavne na brucho, podbrušie, prehmatá vám miešok, semenníky, nadsemenníky, skontroluje penis, predkožku a vonkajšie ústie močovej rúry. Najobávanejšia časť vyšetrenia prebieha zozadu. Urológ si nasadí rukavicu a nalubrikovaným prstom prehmatá prostatu cez konečník. Vie, ako to spraviť bez bolesti.

Zavedenie kamery do konečníka, digitálna rektoskopia, môže byť nepríjemné, ak máte zápal prostaty. No práve týmto vyšetrením sa spoľahlivo odhalí. Súčasťou základného vyšetrenia je aj sonograf a výter z močovej rúry, prípadne odovzdanie vzorky ejakulátu. Biopsiu, odber vzorky prostatického tkaniva, spravidla netreba pri chronickom zápale. Pristupuje sa k nej pri podozrení na rakovinu prostaty. Ak sa však necítite dobre a máte dlhodobo zvýšené PSA, bude lepšie ju podstúpiť. Robí sa ambulantne, a hoci je nepríjemná, zachraňuje životy. Nielen tie sexuálne.

Nasucho

Časté bolestivé močenie, prípadne s krvou v moči a sprevádzané teplotou, môže signalizovať aj infekciu močových ciest. Obyčajne ju spôsobuje baktéria E.Coli. Tá sa usadí na stenách mechúra, dráždi ho a vyvoláva tým zápal. Účinným bojovníkom s infekciou sú brusnice. Obsahujú množstvo vitamínu C a látky, ktoré zabraňujú baktériám usadzovať sa na slizniciach.
Infekciu prostaty však bez liekov neprekonáte. Ak budete návštevu lekára odkladať, môžete skončiť aj na nemocničnom lôžku. Pri akútnom zápale dávka antibiotík splní svoju úlohu a všetko bude zase fajn. Na chronickú formu vám lekár okrem liekov predpíše aj trpezlivosť. Liečba môže trvať rok a ešte aj tak nemusí byť úspešná. „Striedanie liekov je veľmi častý postup, ale liečiť by sa mala v prvom rade príčina. Oplatí sa počkať na výsledky mikrobiologického a sérologického vyšetrenia a liečiť cielene,“ upozorňuje MUDr. Sokol. Z úplného vyliečenia sa teší asi polovica mužov. Pri užívaní liekov počítajte aj s tým, že vám prinesú nové pocity. V tridsiatich piatich percentách liečby alfablokátormi príde na rad suchý orgazmus. „Počas neho nejde ejakulát cez prostatu von, ale do močového mechúra a muž ho následne vymočí. Je to častý vedľajší účinok pri liečbe zväčšenej prostaty,“ upokojuje trenčiansky urológ.

Nedajte sa!

Okrem liekov je dôležitý oddych, ideálne v posteli, veľa tekutín – odporúčané dva litre denne sú minimum. Navarte si čaj z vrbovky malokvetej, lúskajte slnečnicové a tekvicové jadierka. Jedzte potraviny bohaté na selén a zinok, najmä paradajky, strukoviny, ryby, mäso a hríby. Vyhýbajte sa jazde na bicykli a na koni, takisto všetkým činnostiam, pri ktorých by mohlo dôjsť k zraneniu chúlostivých oblastí. Na chronickú formu prostatitídy zaberá aj zmena životného štýlu. Alebo aspoň veľa sexu! „Pohlavný styk prostate v žiadnom prípade neškodí. Aj pri jej zápale sa odporúča častá ejakulácia a zvýšenie frekvencie stykov,“ hovorí MUDr. Roman Sokol a zdôrazňuje, že milovanie vám zlepší náladu a dodá optimizmus, potrebný na zvládnutie liečby. Nie je dokázané, že infekcie prostaty spôsobujú jej rakovinu, hoci každý chronický zápal a oslabenie organizmu k nej môžu prispievať.

Máte ju?

Prejavy chronickej prostatitídy

- bolesť podbrušia

- bolesť v spodnej časti chrbta

- bolesti semenníkov

- bolesti hrádze

- bolesť penisu

- pálenie pri močení

- nedostatočné močenie

- krv v moči

- krv alebo hnis v ejakuláte

- bolestivá ejakulácia

- zníženie libida

- poruchy erekcie

Príznaky sa môžu vyskytovať samostatne alebo v kombináciách.
Veľkým pomocníkom urológa sú aj medzinárodne platné dotazníky. Slúžia na prvotné posúdenie vášho ochorenia a stanovenie ďalšieho postupu. V niektorých prípadoch vás lekár bez ich vyplnenia podľa zákona ani nemôže začať liečiť! Otestujte sa v online dotazníku teraz! »

Formy prostatitídy

1. Akútna bakteriálna – spôsobujú ju baktérie, najčastejšie E. coli, príznaky nastúpia náhle.
2. Chronická bakteriálna – príčinou sú baktérie, jej priebeh je zdĺhavý.
3. Nebakteriálna, známa aj ako syndróm chronických panvových bolestí, najčastejšia forma – jej príčina nie je vždy úplne známa, môžu ju spôsobovať aj chlamýdie alebo mykoplazmy, zhoršuje ju stres.
4. Bezpríznaková zápalová – nemá príznaky, ale v organizme škodí ako skrytý zápal, lekár ju spravidla objaví pri inom vyšetrení.

Prírodná pomoc

Časté bolestivé močenie, prípadne s krvou v moči a sprevádzané teplotou, môže signalizovať aj infekciu močových ciest. Obyčajne ju spôsobuje baktéria E.Coli. Tá sa usadí na stenách mechúra, dráždi ho a vyvoláva tým zápal. Účinným bojovníkom s infekciou sú brusnice. Obsahujú látky, ktoré zabraňujú baktériám usadzovať sa na slizniciach. Opatrní buďte, ak trpíte vysokým tlakom alebo ochorením obličiek. Brusnice obsahujú veľa sodíka a kyseliny šťavelovej a to pre vás nie je vhodné.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor