MENU
zdravy-zivot

Zápal prostaty sa lieči aj sexom

Pri zápaloch prostaty si naordinujte aj posteľné radovánky.
Zdravý život

Zápal prostaty sa lieči aj sexom

Liečba ochorenia prostaty môže byť beh na dlhé trate. Základ je prísť k lekárovi včas.

Nastupuje nebadane, pomaly. Najradšej má tridsiatnikov až päťdesiatnikov, ale nepohrdne ani ostatnými. Adam mal ešte len dvadsaťosem rokov, no každú chvíľu si potreboval odskočiť. Dostal zo seba pár kvapiek, pocit úľavy z vyprázdenia sa však nedostavil. V domnienke, že má prechladnutý mechúr, si naordinoval brusnice, urologický čaj a teplý termofor. „Na chvíľu mi bolo lepšie, po čase sa problém vrátil aj s úrokmi,“ bolestivo spomína Adam. V moči sa mu objavila krv a po milovaní ho boleli semenníky aj podbrušie. Tak urputne, že sa začal obľúbenej činnosti vyhýbať a odhodlal sa zájsť k urológovi. Po sérii vyšetrení odchádzal s antibiotikami. Netušil, že sú prvé v dlhom zozname liekov, ktoré nezaberú.

Tvrdý oriešok

„Buďte rád, že vás to bolelo,“ prekvapil Adama urológ. Prostatitída sa totiž vyskytuje aj roky v bezpríznakovej forme. Skrytý zápal lekár odhalí náhodou, väčšinou pri pátraní po inej chorobe. Zo zvyšných možností – nebakteriálnej a bakteriálnej príčiny problémov – si však Adama vybralo to horšie. Chronická nebakteriálna prostatitída, alebo aj syndróm chronických panvových bolestí, je pre urológov tvrdý oriešok. Presná príčina nie je známa, ale je dokázané, že stres zhoršuje príznaky. „Zákernosť prostatitídy spočíva v tom, že príznaky dávkuje buď postupne, alebo naraz, raz intenzívnejšie, inokedy takmer vôbec. Môže sa vám zdať, že už ste v poriadku, a na druhý deň sa bez tabletiek proti bolesti nezaobídete,“ predstavuje MUDr. Roman Sokol nepriateľa, ktorý sa po liečbe veľmi rád vracia.

Strašiak v ambulancii

Bez návštevy urológa to nepôjde. Vyšetrenie spočíva v odbere moču, ktorý prezradí, či ide o bakteriálnu formu. Rozbor krvi zase ukáže hodnoty špecifického prostatického antigénu PSA a prípadne zápalové markery. Lekár sa sústredí hlavne na brucho, podbrušie, prehmatá vám miešok, semenníky, nadsemenníky, skontroluje penis, predkožku a vonkajšie ústie močovej rúry. Najobávanejšia časť vyšetrenia prebieha zozadu. Urológ si nasadí rukavicu a nalubrikovaným prstom prehmatá prostatu cez konečník. Vie, ako to spraviť bez bolesti.

Zavedenie kamery do konečníka, digitálna rektoskopia, môže byť nepríjemné, ak máte zápal prostaty. No práve týmto vyšetrením sa spoľahlivo odhalí. Súčasťou základného vyšetrenia je aj sonograf a výter z močovej rúry, prípadne odovzdanie vzorky ejakulátu. Biopsiu, odber vzorky prostatického tkaniva, spravidla netreba pri chronickom zápale. Pristupuje sa k nej pri podozrení na rakovinu prostaty. Ak sa však necítite dobre a máte dlhodobo zvýšené PSA, bude lepšie ju podstúpiť. Robí sa ambulantne, a hoci je nepríjemná, zachraňuje životy. Nielen tie sexuálne.

Nasucho

Časté bolestivé močenie, prípadne s krvou v moči a sprevádzané teplotou, môže signalizovať aj infekciu močových ciest. Obyčajne ju spôsobuje baktéria E.Coli. Tá sa usadí na stenách mechúra, dráždi ho a vyvoláva tým zápal. Účinným bojovníkom s infekciou sú brusnice. Obsahujú množstvo vitamínu C a látky, ktoré zabraňujú baktériám usadzovať sa na slizniciach.
Infekciu prostaty však bez liekov neprekonáte. Ak budete návštevu lekára odkladať, môžete skončiť aj na nemocničnom lôžku. Pri akútnom zápale dávka antibiotík splní svoju úlohu a všetko bude zase fajn. Na chronickú formu vám lekár okrem liekov predpíše aj trpezlivosť. Liečba môže trvať rok a ešte aj tak nemusí byť úspešná. „Striedanie liekov je veľmi častý postup, ale liečiť by sa mala v prvom rade príčina. Oplatí sa počkať na výsledky mikrobiologického a sérologického vyšetrenia a liečiť cielene,“ upozorňuje MUDr. Sokol. Z úplného vyliečenia sa teší asi polovica mužov. Pri užívaní liekov počítajte aj s tým, že vám prinesú nové pocity. V tridsiatich piatich percentách liečby alfablokátormi príde na rad suchý orgazmus. „Počas neho nejde ejakulát cez prostatu von, ale do močového mechúra a muž ho následne vymočí. Je to častý vedľajší účinok pri liečbe zväčšenej prostaty,“ upokojuje trenčiansky urológ.

Nedajte sa!

Okrem liekov je dôležitý oddych, ideálne v posteli, veľa tekutín – odporúčané dva litre denne sú minimum. Navarte si čaj z vrbovky malokvetej, lúskajte slnečnicové a tekvicové jadierka. Jedzte potraviny bohaté na selén a zinok, najmä paradajky, strukoviny, ryby, mäso a hríby. Vyhýbajte sa jazde na bicykli a na koni, takisto všetkým činnostiam, pri ktorých by mohlo dôjsť k zraneniu chúlostivých oblastí. Na chronickú formu prostatitídy zaberá aj zmena životného štýlu. Alebo aspoň veľa sexu! „Pohlavný styk prostate v žiadnom prípade neškodí. Aj pri jej zápale sa odporúča častá ejakulácia a zvýšenie frekvencie stykov,“ hovorí MUDr. Roman Sokol a zdôrazňuje, že milovanie vám zlepší náladu a dodá optimizmus, potrebný na zvládnutie liečby. Nie je dokázané, že infekcie prostaty spôsobujú jej rakovinu, hoci každý chronický zápal a oslabenie organizmu k nej môžu prispievať.

Máte ju?

Prejavy chronickej prostatitídy

- bolesť podbrušia

- bolesť v spodnej časti chrbta

- bolesti semenníkov

- bolesti hrádze

- bolesť penisu

- pálenie pri močení

- nedostatočné močenie

- krv v moči

- krv alebo hnis v ejakuláte

- bolestivá ejakulácia

- zníženie libida

- poruchy erekcie

Príznaky sa môžu vyskytovať samostatne alebo v kombináciách.
Veľkým pomocníkom urológa sú aj medzinárodne platné dotazníky. Slúžia na prvotné posúdenie vášho ochorenia a stanovenie ďalšieho postupu. V niektorých prípadoch vás lekár bez ich vyplnenia podľa zákona ani nemôže začať liečiť! Otestujte sa v online dotazníku teraz! »

Formy prostatitídy

1. Akútna bakteriálna – spôsobujú ju baktérie, najčastejšie E. coli, príznaky nastúpia náhle.
2. Chronická bakteriálna – príčinou sú baktérie, jej priebeh je zdĺhavý.
3. Nebakteriálna, známa aj ako syndróm chronických panvových bolestí, najčastejšia forma – jej príčina nie je vždy úplne známa, môžu ju spôsobovať aj chlamýdie alebo mykoplazmy, zhoršuje ju stres.
4. Bezpríznaková zápalová – nemá príznaky, ale v organizme škodí ako skrytý zápal, lekár ju spravidla objaví pri inom vyšetrení.

Prírodná pomoc

Časté bolestivé močenie, prípadne s krvou v moči a sprevádzané teplotou, môže signalizovať aj infekciu močových ciest. Obyčajne ju spôsobuje baktéria E.Coli. Tá sa usadí na stenách mechúra, dráždi ho a vyvoláva tým zápal. Účinným bojovníkom s infekciou sú brusnice. Obsahujú látky, ktoré zabraňujú baktériám usadzovať sa na slizniciach. Opatrní buďte, ak trpíte vysokým tlakom alebo ochorením obličiek. Brusnice obsahujú veľa sodíka a kyseliny šťavelovej a to pre vás nie je vhodné.

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor