MENU
zdravy-zivot

Zamestnávatelia chcú očkovať Sputnikom V a vyzývajú vládu nakúpiť ruskú vakcínu

KK38 Budapešť - Zdravotná sestra ukazuje ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V počas očkovania proti novému koronavírusu v Budapešti 12. februára 2021.  V Maďarsku sa v piatok začalo očkovať s ruskou vakcínou Sputnik V proti novému druhu koronavírusu. FOTO TASR/AP
Vials containing Russian vaccine Sputnik V are shown by a nurse at Central Hospital of the Hungarian Defence Forces (military) in Budapest, Hungary, Friday, Feb. 12, 2021, as the vaccination with Sputnik V against the new coronavirus beg
Zdravý život

Zamestnávatelia chcú očkovať Sputnikom V a vyzývajú vládu nakúpiť ruskú vakcínu

Hádky okolo ruskej vakcíny Sputnik V gradujú a podľa premiéra Matoviča má Slovensko vyrokované 2 milióny dávok. Do diskusie sa zapojila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, ktorá vládu vyzýva vakcíny urýchlene nakúpiť.

Do búrlivých diskusií okolo nákupu či naopak nenákupu zatiaľ neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V sa rázne zapojila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). Podľa nej orgány EÚ fatálne zlyhali pri zabezpečovaní dostatočného množstva vakcín pre členské štáty a vzhľadom na závažnú epidemickú situáciu na Slovensku si, ako tvrdí AZZZ, nemôžeme dovoliť čakať na ich rozhodnutie.

Zamestnávatelia chcú očkovať hneď

Slovensko má dostatok odborníkov, ktorí vedia posúdiť bezpečnosť a účinnosť ruskej vakcíny, tvrdia zamestnávatelia združení v AZZZ. Vakcína Sputnik V je podľa nich akceptovaná mnohými lekármi i odbornou verejnosťou a podľa štúdií  dosahuje vynikajúce výsledky. AZZZ si myslí, že kvalifikácia Veroniky Remišovej  nedáva predpoklad k tomu, aby spochybňovala rozhodnutia odborníkov na pandemickej komisii. Treba však dodať, že aj odborníci združení v iniciatíve Veda pomáha očakávajú, že výrobca vakcíny Sputnik V ju predloží čo najskôr na schválenie Európskej liekovej agentúre. Očkovanie by podľa nich malo začať až potom, čo vakcína prejde riadnym schvaľovacím procesom.

Naopak zamestnávatelia by namiesto pravidelného pretestovávania zamestnancov už radšej investovali do vakcinácie a zamestnancom ponúkli očkovanie. Preto žiadajú podpredsedníčku vlády Veroniku Remišovú o okamžité stiahnutie politického veta a následne vládu SR   aby v čo najkratšom čase zabezpečila nákup a dodávku ruskej vakcíny. "Dlhodobý lockdown je neudržateľný a každý deň zatvorených prevádzok znamená obrovské straty pre zamestnávateľov, zamestnancov a štát," hovorí viceprezoident AZZZ Rastislav Machunka. "Zároveň žiadame vládu SR, aby na pondelňajšie zasadnutie Hospodárskej a sociálnej rady SR zaradila bod o registrácii a dodávke ruskej vakcíny Sputnik V," dodal.

Budeme sa predbiehať?

Podľa Európskej komisie ak majú členské štáty EU záujem zabezpečiť si iné vakcíny, ako tie, ktoré boli zaobstarané spoločným nákupom celej únie, majú možnosť využiť národnú autorizáciu vakcíny pre núdzové použitie v danej krajine. Zodpovednosť za bezpečnosť vakcíny ale členský štát preberá na seba. Stále platí, že výrobcovia Sputnika V zatiaľ nepožiadali o schválenie Európsku liekovú agentúru (EMA), iba o vedecké poradenstvo. Napriek tomu aj Úrad verejného zdravotníctva SR odporučil vláde SR nákup vakcíny Sputnik V. Slovensko tým podľa ÚVZ získa náskok pred ostatnými krajinami EU vo chvíli, keď EMA túto vakcínu zaregistruje a záujem o ňu stúpne. To však celkom nekorešponduje so spoločnou politikou EU. „Základným princípom vakcinačnej stratégie EÚ je férovosť. V EÚ máme veľké a malé členské štáty s rôznymi ekonomikami a rôznymi možnosťami zapojiť sa do takýchto zložitých rokovaní,“ uviedlo Zastúpenie EK na Slovensku v súvislosti s taktikou boja proti pandémii. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia