MENU
zdravy-zivot

Páli vás záha, ozval sa žlčník, máte hnačku? Trávenie Vianoce neslávi

Po hodoch v štýle vyprážané mäso so zemiakovým šalátom plným majonézy zajedené niekoľkými kúskami krémových koláčikov je vysoko pravdepodobné, že začne protestovať žlčník.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Páli vás záha, ozval sa žlčník, máte hnačku? Trávenie Vianoce neslávi

Keby vás niekto zrazu vyhnal z kancelárie a nútil bežať maratón v pretekárskom tempe, skolabovali by ste tiež! Pritom práve toto robíte svojmu žalúdku cez sviatky. Takže ak skončíte len s pálením záhy, ešte ste na tom celkom dobre.

ZÁPCHA A HNAČKA

Už len fakt, že po celom dni hladovania v snahe vidieť zlaté prasiatko do seba naládujete bohaté štedrovečerné menu a zalejete ho niekoľkými druhmi alkoholu, stačí na to, aby ste nasledujúcich niekoľko hodín nútene sedeli na toalete. Alebo naopak, aby ste na ňu nemohli aj niekoľko dní. V každom prípade, zápcha i hnačka sú neraz adekvátnou reakciou na to, čo ľudia cez Vianoce vyvádzajú. Ak máte problémy dostať zo seba zvyšky hodovania, prvá pomoc nie je zložitá. Voda, vláknina a pohyb. Predovšetkým zvýšte príjem tekutín, samozrejme, nealkoholických, nesýtených a nepresladených. Poslúžiť môže aj kapustnica.

Urobte si zeleninový šalát, dajte si jogurt a najmä rozhýbte črevá pohybom na čerstvom vzduchu. Trochu horšie je to s hnačkou, najviac pomáha nesladený čierny čaj, kola a aspoň pol dňa bez jedla. Ak je hnačka úpornejšia, budete si musieť naordinovať diétu. Jeden deň prežite na suchároch a na druhý si musíte vystačiť s ryžou. Pravda je, že takto strávené sviatky by boli smutné, preto sa radšej kroťte od začiatku.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor