Michal sa vrátil z dovolenky pri mori. Trochu to v izbe prehnal s klimatizáciou a pár dní pred odletom prechladol. Do lietadla nastupoval s nádchou, po prílete mu nepríjemne zaľahlo v uchu. Podobne ako pri zoskokoch s padákom. Vedel, že v takom prípade stačí chytiť nos, fúknuť a všetko bude tak ako predtým – tlak v sluchovej trubici sa vyrovná. Tentoraz však osvedčený trik nezaberal.
VYROVNÁVA TLAK
„V lekárni som si kúpil sprej, ale zbytočne. Priateľka mi asistovala pri zapaľovaní ušných sviečok, ale ani to nepomohlo. Navyše, ucho ma začalo bolieť,“ hovorí Michal, ktorý po týždni pokusov a omylov predsa len vyhľadal odborníka. „V tomto prípade už nepomôže prefukovanie, lebo sluchovú trubicu znefunkčnil zápal horných dýchacích ciest, teda nosovej dutiny a nosohltana. Eustachova trubica spája nosohltan so stredným uchom a zabezpečuje vyrovnávanie tlaku. Keď sa však sliznica pri bežnej nádche zapáli, dôjde k jej opuchu. Vzniká podtlak – v strednom uchu sa spotrebuje vzduch a blanka bubienka sa vtiahne do bubienkovej dutiny, čo vnímate ako zaľahnutie. Ak pocit tlaku v ušiach nepovolí do dvadsiatich štyroch hodín, treba navštíviť odborníka,“ vysvetľuje otorinolaryngológ MUDr. Tibor Barta, PhD.
BEZ SPREJOV A SVIEČOK
Ak zápal nie je rozsiahly a ide len o dočasné znepriechodnenie sluchovej trubice, postačia kvapky do nosa, ktoré jej pomôžu odpuchnúť. Neužívajte ich však viac ako sedem dní, lebo vám hrozí návyk a medikamentózna nádcha. „Ak kvapky neuvoľnia sliznicu sluchovej trubice spontánne, treba jej pomôcť dvoma manévrami – buď si chytíte nos a naprázdno prehltnete, alebo si chytíte nos, nadýchnete sa cez ústa a fúknete vzduch do nosa. Spreje a sviečky do ucha neodporúčam. Neraz sme ošetrovali pacientov s popáleným a poleptaným zvukovodom. Ak ucho nie je deformované po úraze či po operácii, nevyžaduje intenzívne čistenie. Má schopnosť samočistenia. Ustavičným vytieraním vatovými tyčinkami ju však narušíte. Navyše hrozí, že ušný maz zatlačíte dovnútra. Po čase sa z neho vytvorí mazová zátka, ktorú môže odstrániť len odborník,“ upozorňuje MUDr. Barta.
ČO AK JE TO NÁDOR?
Nepomohli kvapky ani prefukovanie? K slovu sa dostáva opäť odborník. „Zaľahnutie sa môže spájať aj s nádormi v nosohltane. Ak je to len problém sluchovej trubice, musíme prepichnúť blanku bubienka, aby sa vzduch dostal do bubienkovej dutiny. V niektorých prípadoch vkladáme do blanky bubienka malú rúročku, ktorá zabezpečí neprestajný prísun vzduchu do bubienkovej dutiny.“
U detí býva najčastejšou príčinou zaľahnutia v uchu zväčšená nosohltanová mandľa. „Obsadí priestor nosohltana a spôsobí tam chronický zápal. Svojím objemom tlačí na ústie sluchovej trubice a dieťa horšie počuje,“ hovorí otorinolaryngológ. Ak zápal trvá dlhšie, okrem podtlaku sa v strednom uchu začne tvoriť tekutina. V začiatočných fázach je riedka, číra, neskôr zhustne a obmedzí pohyb bubienka. Ak sa nádcha komplikuje, môže vzniknúť aj zápal stredného ucha, ktorý okrem zaľahnutia sprevádza silná pulzujúca bolesť a teplota. V začiatkoch sa lieči antibiotikami, v pokročilejšom štádiu je potrebné prepichnutím blanky uvoľniť a vypustiť hnis zo stredného ucha a sluch sa upraví.
IDE O MINÚTY
Zaľahnutie v uchu netreba podceňovať. Ak trvá dlho a prehlbuje sa, môžu sa za ním ukrývať choroby stredného ucha, ktoré znehybnia jednu alebo viac sluchových kostičiek. „Môže sa tak stať v dôsledku prekonaného zápalu stredného ucha a príčinou môže byť aj otoskleróza,“ objasňuje odborník. V takom prípade pomôže len operácia, ktorá zafixované kostičky uvoľní alebo nahradí protézou.
Za náhlym zaľahnutím sa môže ukrývať aj problém vo vnútornom uchu – infarkt ucha alebo vírus, ktorý postupne ničí tkanivá, či metabolické ochorenie. A takisto akutrauma, náhle pôsobenie intenzívneho hluku – výbuch, streľba, koncerty populárnej hudby produkujúce až 110 decibelov. Problémy môžu mať aj ľudia, ktorí sú dlhodobo vystavení nadmernému hluku v pracovnom prostredí, prípadne mladí ľudia, počúvajúci hlasnú hudbu cez slúchadlá. Ak v takomto prípade spozorujete zhoršenie sluchu, ide doslova o minúty.
„Čím skôr pacient príde, tým vyššie sú šance na zlepšenie stavu. Snažíme sa sfunkčniť vnútorné ucho – odstrániť metabolický rozvrat, zápal alebo opuch. Infúzne podávame kortikoidy a vazoaktívne látky vo vysokých dávkach. Zlepšujú prietok v riečisku vnútorného ucha a odtok nahromadených metabolitov. Pri infarkte ucha, keď sa upchá koncová cieva zásobujúca vnútorné ucho, sa môže stať, že napriek našej snahe pacient bude mať následky rôzneho stupňa, prípadne mu hrozí ohluchnutie,“ dodáva MUDr. Tibor Barta.