MENU
zdravy-zivot

Zdravý recept: Paradajkovo - rozmarínový chlieb s parmezánom

Zdroj: Laura Witteková
Zdravý život

Zdravý recept: Paradajkovo - rozmarínový chlieb s parmezánom

Máte nízky tlak? Tento chlebík vám ho zdvihne zdravým spôsobom. Postará sa o to rozmarín, ktorý prekrví aj studené končatiny.

Rozmarín je skvelý s olivovým olejom, paradajkami a čerstvým, mäkkým pečivom. Upečte si ho v tejto kombinácii a viac na začiatok dňa nebudete potrebovať.

Bylinka je výnimočná silou rozprúdiť krv v žilách, zvýšiť tak cirkuláciu i krvný tlak. Aj v tradičnej čínskej medicíne má svoju váhu najmä pre posilnenie mozgu. Pôsobí priaznivo na nervovú sústavu, zmierňuje napätie a nepokoj. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém najmä pri plynatosti či žalúdočných kŕčoch.

Potrebujete:

 • 1 kocka droždia,
 • 400 ml vlažnej vody,
 • 1 lyžica hnedého kryštálového cukru,
 • 290 g hladkej múky,
 • 280 g celozrnnej špaldovej múky,
 • 3 lyžice olivového oleja,
 • 1 a pol lyžičky soli,
 • 1 lyžica nasekaného rozmarínu + 1 lyžička na posypanie,
 • za hrsť nasekaných sušených paradajok,
 • za hrsť nastrúhaného parmezánu.

Postup

 1. Zmiešame 300 ml vlažnej vody, cukor, droždie, lyžicu hladkej múky a necháme vzísť, čo trvá asi 15 minút.
 2. Kvások vlejeme do misy, pridáme obe múky, olivový olej, soľ a dobre vymiesime.
 3. Ak sa nám zdá cesto príliš tuhé, dolejeme zvyšok vody, ak riedke, prisypeme múku.
 4. Nakoniec pridáme rozmarín, sušené paradajky.
 5. Z hladkého, vláčneho a jemného cesta urobíme bochník, ktorý uložíme do pomúčenej misy, zakryjeme potravinárskou fóliou a necháme hodinu kysnúť.
 6. Potom cesto vyberieme na dosku, premiesime, vytvarujeme valec a uložíme do formy vyloženej papierom na pečenie.
 7. Opäť necháme aspoň pol hodiny podkysnúť.
 8. Rúru vyhrejeme na 200 °C.
 9. Povrch vykysnutého chlebíka potrieme olivovým olejom, posypeme rozmarínom a dáme piecť na 20 minút.
 10. Potom vyberieme, posypeme parmezánom a dáme dopiecť na 20 minút.
 11. Krájame vychladnutý.

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor