MENU
zdravy-zivot

5+ príznakov rozhádzaných hormónov. Pomôže odstrániť stres

O výslednom pohlaví sa rozhodne o niečo neskôr ako pri počatí.
Zdravý život

5+ príznakov rozhádzaných hormónov. Pomôže odstrániť stres

Hormóny majú takú moc, že ak by v istej fáze vývoja embrya nezačali na plod pôsobiť androgény, všetci by sme sa narodili ako ženy. Aspoň navonok.

Mužské genetické pohlavie, teda prítomnosť chromozómov XY, je v tele pre tvorbu mužských pohlavných znakov samozrejme kľúčová. No stačí jedna porucha v spolupráci a androgény spôsobujúce maskulinizáciu tela, by sa vôbec nedostali k slovu. Ľudské plody sa vyvíjajú podobne počas prvých šiestich týždňov bez ohľadu na genetické pohlavie. Vytvorenie mužských vonkajších genitálií teda penisu, močovej trubice, miešku a prostaty závisí od dihydrotestosterónu. Ten sa mení z testosterónu pomocou enzýmu 5-alfa reduktázy. Ak však chýba, alebo ho nie je dosť, mužské orgány sa nevyvinú správne, rovnako ak mutácia génu znefunkční rovnako potrebný receptor pre androgén. Výsledkom môže byť syndróm necitlivosti na androgén, AIS, – žena s mužskými chromozómami. Navonok sa od ostatných dám ničím nelíši, no vnútri môže mať semenníky či prostatu.

Žena ako hora

Príkladom je supermodelka Hanne Gaby Odiele, ktorej v desiatich rokov chirurgicky odstránili semenníky a v 18 vytvorili novú vagínu. Svoju intersex identitu priznala pred troma rokmi. Známe je to aj o indickej bežkyni Santhi Soundarajan. V roku 2006 vyhrala striebornú medailu na pretekoch v Katare, no deň na to jej ju vzali, lebo neprešla testom pohlavia pre chromozóm Y. Paradoxne, ak by chcela užívať steroidovú podporu, neuspela by, lebo jej telo by na ne nereagovalo.

To, že žien s AIS je viac na predvádzacích mólach a v športe nie je náhoda. Okrem typicky ženských čŕt bývajú vyššie a štíhlejšie, ale aj atletickejšie, majú fyzickú prevahu a štruktúru kostry skôr bližšiu k mužom. Kým výskyt AIS v bežnej populácii je asi 1:60 000, u športovkýň 1:400. Pre mnohé nespravodlivosti na olympijských hrách v Londýne napríklad od testov pohlavia podľa karyotypu upustili a namiesto toho vychádzali z hladín pohlavných hormónov. Hoci ani tak to nemusí byť vždy fér. Juhoafrická bežkyňa Caster Semenya je žena, no pre abnormálne zvýšenú hladinu testosterónu mala opakovane problém pretekať v ženskej kategórii.

Hanne Gaby OdieleHanne Gaby Odiele
Hanne Gaby Odiele
Zdroj: Archív/glanc.sk

 

Kľúčový program

Nerovnováha pohlavných hormónov má teda jeden z najzreteľnejších vonkajších príznakov. Základný kód, ako má ženské či mužské telo vyzerať, je však väčšinou jasný. „U ženy pôsobí estrogén a progesterón. Úlohou estrogénov je rozvoj a udržiavanie ženských pohlavných orgánov. V puberte pod ich vplyvom sa zväčšuje maternica, vajíčkovody a pošva, nastáva rozvoj mliečnej žľazy. Majú účasť na pigmentácii prsných dvorcov, na typickom rozložení tuku v sedacej oblasti a stehien. Zjemňujú kožnú tkanivovú skladbu, ovplyvňujú rozloženie ochlpenia, tvar panvy, charakter hlasu, zabraňujú mutácii hlasu a psychiku. V dospelosti udržujú primárne aj sekundárne pohlavné znaky. Progesterón pripravuje organizmus na tehotenstvo a udržuje graviditu a po pôrode vyvoláva produkciu mlieka. Estrogény menia nielen fyzickú stránku ale aj psychické rozpoloženie žien. Ovplyvňujú pozornosť, pamäť, náladu,“ približuje gynekológ Vladimír Cupaník.

U muža je to hlavne testosterón. Je zodpovedný za rozlišovacie charakteristiky mužského tela. Spôsobuje zostup semenníkov, sekundárne sexuálne znaky muža počínajúc pubertou. Spôsobuje rast ochlpenia - pubického, tvárového, obvykle na hrudi, zriedkavejšie na iných oblastiach tela ako chrbát. Zapríčiňuje typickú zmenu hlasu a zväčšenie hrtana, zhrubnutie kože celého tela. Má vplyv na rast svalovej hmoty a hustotu kostí, zvyšuje celkové množstvo kostnej štruktúry, BMI a krvotvorbu,“ opisuje lekár.

Správny pomer

Oba druhy hormónov sa vyskytujú u oboch pohlaví, akurát v inom pomere. Hladina estrogénu v krvi muža sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 10 až 25 pg/ml, kým u ženy 43 – 180 pg/ml. U mužov estrogény riadia napríklad dozrievanie spermií a libido a majú na starosti aj imunitné a protizápalové funkcie, či využitie glukózy. Narozdiel od žien, ktorým sa tvorí vo vaječníkoch, mužovi sa estrogén tvorí v prsiach, pečeni, nadobličkách a tukovom tkanive.Testosterón u mužov produkujú hlavne semenníky, v menšej časti nadobličky, u žien viac nadobličky a zvyšok vaječníky.

Testosterón nie je čisto mužský hormón. Takisto ako mužské telo obsahuje malé množstvo ženských hormónov, tak aj ženské telo má v sebe hormón testosterón. Tento hormón je zodpovedný nielen za sexuálnu túžbu, ale ovplyvňuje aj ovuláciu,“ vysvetľuje doktor Cupaník. Problém je, ak ich hladina neprirodzene vystúpi a správny pomer mužských a ženských hormónov sa naruší. Extrémne prejavy ako v prípade svalnatých športovkýň to väčšinou nemá. Dozviete sa to skôr pri problémoch počať, vyrážkach či nočnom potení.

Stačí stres

Nadbytok estrogénu u mužov vyvolá najskôr nadváhu, zmenšenie ochlpenia, rast pŕs, zníženie libida a v krajnom prípade neplodnosť. Nedostatok by zas vyvolal osteoporózu, únavu či depresiu. „Nízka hladina estrogénu u žien sa môže ohlásiť návalmi tepla, nočným potením, bolesťami hlavy, suchosťou v pošve, zvýšeným pocitom hladu a ďalšími príznakmi. Klesajúce množstvo progesterónu v tele pred menštruáciou máva za následok výkyvy nálad a nespavosť. Pri zníženej hladine je zodpovedný aj za zadržiavanie vody v tele, únavu, zápchu alebo plynatosť. Ak je v tele ženy priveľa testosterónu, môže sa objaviť akné, lupiny a nadmerné ochlpenie. Pokles tohto hormónu zase znižuje sexuálnu túžbu,“ ozrejmuje lekár.

Za vychýlenie hormónov z normy stačí podľa neho stres, nedostatok spánku, únava, nedostatok fyzickej aktivity, nevhodná strava a obezita. Ale aj užívanie niektorých druhov liekov a viaceré ochorenia. „Hormonálnu nerovnováhu u žien najčastejšie spôsobujú ochorenia vaječníkov, štítnej žľazy a hypofýzy, ochorenia obličiek, cukrovka, syndróm polycystických vaječníkov a iné.

Známe cykly

Nie všetky hormonálne sinusoidy sú telu cudzie. U žien sa až do menopauzy odohrávajú každý mesiac: „Prirodzená nerovnováha súvisí s výkyvmi hormónov počas puberty, v priebehu menštruačného cyklu ženy a počas menopauzy,“ hovorí gynekológ. Kým pôsobenie niektorých hormónov je ukryté a sotva ich vnímame, rozhádzané ženské hormóny dávajú zabrať.

Prejavom môžu byť príznaky predmenštruačného syndrómu, teda bolesti hlavy, v panvovej oblasti, napätie v prsiach či zmeny nálad,“ pripomína doktor Cupaník, čo sa dá ľahko zameniť za rané príznaky tehotenstva ešte pred vynechaním menštruácie, keďže v oboch prípadoch úraduje ten istý hormón progesterón. Samotnú menštruáciu okrem krvácania najčastejšie sprevádzajú kŕče a bolesti v oblasti brucha, mnoho žien trápia aj bolesti v krížoch. „U menopauzálnych žien sa hormonálna nerovnováha prejavuje poruchami menštruačného cyklu - krvácajú silnejšie a častejšie, návalmi tepla, nočným potením, nespavosťou, suchosťou v pošve, podráždenosťou a podobne,“ uzatvára lekár.

Dajú sa vyšetriť

Hormonálne hladiny sa vyšetrujú laboratórnymi testami z odobratej vzorky krvi, v niektorých prípadoch aj zo vzorky ranného moču. Pred odberom treba dodržiavať pitný režim a prísť nalačno.

Široký záber

Sexuálne hormóny nedefinujú v tele iba pohlavie. Estrogény ovplyvňujú aj funkcie iných kostí, mozgu, kožu, kardiovaskulárny systém a psychiku. Progesterón okrem prípravy na tehotenstvo a jeho udržanie má aj termoregulačný účinok a stimulačný efekt na dýchací systém, vo vysokých dávkach pôsobí tlmivo na centrálnu nervovú sústavu. Testosterón zas zvyšuje pozornosť, niektoré kognitívne schopnosti, priestorovú orientáciu, podporuje súťaživosť a agresivitu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia