MENU
zdravy-zivot

Záhada alebo banalita? Takto sa naše brucho rozpráva s našou hlavou!

Črevný mikrobióm ovplyvňuje naše myšlienky.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Záhada alebo banalita? Takto sa naše brucho rozpráva s našou hlavou!

Črevný mikrobióm je súhrn všetkých mikróbov, ktoré sa v našom tele nachádzajú. V zásadnej miere vytvára náš imunitný systém. Okrem toho ovplyvňuje aj činnosť mozgu a tým aj naše myšlienky.

Črevný mikrobióm je súhrn všetkých mikróbov, ktoré sa v našom tele nachádzajú. V zásadnej miere vytvára náš imunitný systém. Okrem toho ovplyvňuje aj činnosť mozgu a tým aj naše myšlienky.

Črevný mikrobióm je z hľadiska poznania fungovania ľudského tela za posledné roky verejnosti v celku nový pojem. O to viac sa teraz stáva diskutovanejšou témou. O bilióny mikroorganizmov v našich črevách sa začali vedci viac zaujímať a zistili, že majú pre naše zdravie veľký význam. Dokonca hovoria o ďalšom orgáne.

Každý človek má zloženie svojho črevného mikrobiómu jedinečné, ovplyvňuje ho genetika, stravovacie návyky, prostredie, vek aj užívané lieky. Okrem tráviaceho traktu sa baktérie nachádzajú aj v ústach, nose či dýchacích cestách, dokonca aj na povrchu pokožky.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor