MENU
zdravy-zivot

Veľký pozor! Z obľúbeného sladidla budete mať pečeň ako alkoholik!

Nadbytok prijatého cukru sa ukladá ako tuk a zaťažuje orgány. A zďaleka nie len ten biely!

Súvisiace témy

Zdravý život

Veľký pozor! Z obľúbeného sladidla budete mať pečeň ako alkoholik!

Vo veľkom ste nahradili biely cukor ovocným a do každého dezertu pridávate liečivú alternatívu? To ste si zavarili. Pečeň sa spamätá, ale najskôr sa musíte vy.

Až 60 % mladých ľudí na Slovensku volí med, pretože je prírodný, a tak veria, že sladením s ním nenapáchajú na vlastnom zdraví toľko škody. Potvrdil to prieskum študentov chémie pod vedením profesora Petra Šimka z oddelenia potravinárskej technológie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. A tak sme ho v tejto otázke vyspovedali. 

Medové motúzy

Niet pochýb o účinkoch medu ako prírodného lieku. Ak si ním osladíte čaj s teplotou pod 40 stupňov Celzia, aby nestratil cenné látky, všetko je v najlepšom poriadku. No nerobíte dobre, ak ním cielene a dlhodobo nahrádzate klasický cukor v sladkých dobrotách. Kým biely cukor obsahuje glukózu, ktorú bez problémov spálite, med tvorí fruktóza a práve tej by ste sa mali báť najviac. „Telo ju nevyužije ako zdroj energie, obchádza metabolizmus kontroly tukov a premieňa sa priamo na tuk. Med tvorí 40 % fruktózy, populárny sirup z agávy až okolo 80 %!" upozorňuje odborník. 

Tučná pečeň z fruktózy

Ovocný cukor pre nás nie je prirodzený. Fruktóza sa odbúrava iba v pečeni a zaťažuje ju,“ vysvetľuje Peter Šimko. Tento orgán pracuje ako filter na plné obrátky, aby od rána do večera naprával neduhy, ktoré stravou a životným štýlom počas dňa napáchame. Odborníci na výživu dvíhajú varovný prst pred stukovatením pečene z nadmerného príjmu ovocného cukru. Môžete ju mať zničenú rovnako ako alkoholik, spôsobuje cukrovku a srdcovo-cievne choroby.

Jeho verdikt: Žiadne sladidlá nie sú ideálne a všetky by ste mali používať striedmo. Môžem však povedať, že z hľadiska chemickej bezpečnosti je z trojice med, hnedý cukor a biely cukor najmenej škodlivý naozaj ten biely.“

Áno, ale rozumne

Aj výživová poradkyňa Mirka Luberdová radí, aby ste znižovali dávky bez ohľadu na to, aké sladidlá používate: „Sama to praktizujem v receptoch, a to až na štvrtinu. Moje deti na tom už fungujú bez problémov, je to len zvyk. Osobne volím tiež med, no v malých množstvách. Dosladzujem ovocím, šťavou z neho, rozmixovaním namočeného sušeného ovocia či ovocným domácim pyré.“

Dojčatám nie!

Bolo zaznamenaných niekoľko desiatok prípadov v Amerike i v Európe, keď matky v tej najlepšej viere dať dieťaťu zdravú výživu, podali dojčatám med. Následky boli tragické, spôsobil im smrť. Okrem toho, že do prvého roka by sa pokrmy deťom dochucovať nemali, ich organizmus nie je uspôsobený na to, aby prežil intoxikáciu baktériami, ktoré med prirodzene obsahuje.

„Tie najnebezpečnejšie produkujú obávaný botulotoxín, takzvaný klobásový jed. Ide o baktérie Clostridium botulinum," varuje Peter Šimko. Človek sa nimi môže nakaziť z potravín, napríklad z údenín. V ľudskom tele sa rýchlo množia a pustošia ho. Takzvaný botulizmus spôsobuje ochrnutie centrálnej nervovej sústavy až smrť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor