MENU
zdravy-zivot

5 dôvodov, prečo nezadržiavať moč! Štvrtý je najhorší!

Moč sa zadržiavať neoplatí.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

5 dôvodov, prečo nezadržiavať moč! Štvrtý je najhorší!

Kapacita močového mechúra je 150 až 300 ml, vtedy cítime potrebu močiť. Prečo sa naozaj neoplatí zadržiavať moč? Kedy môže mechúr prasknúť?

Je veľký rozdiel, či zadržiavate moč, lebo sami nejdete na toaletu a keď jednoducho mechúr nedokážete úplne vyprázdniť pri močení, hoci sa o to snažíte.  Oba prípady však postupne môžu viesť k viacerým zdravotným komplikáciám.

Keď chcete, ale nemôžete

Počuli ste už slovo retencia? Znamená zadržiavanie. Retencia moču vzniká vtedy, ak z nejakej príčiny zostáva moč nahromadený v niektorej časti močového traktu a neodteká von z tela. Človek pri zadržiavaní moču nedokáže spontánne a úplne vyprázdniť močový mechúr ani napriek silnému nutkaniu. Tento stav môže postihnúť ľudí akéhokoľvek veku alebo pohlavia, ale s pribúdajúcim vekom je bežnejší u mužov. Zatiaľ čo retencia moču môže byť príznakom základného ochorenia, môže sa vyskytnúť aj v dôsledku iných faktorov, ako sú lieky alebo poškodenie nervov.

Chronický problém

Retencia moču môže byť akútna alebo chronická. Akútna retencia moču je náhla neschopnosť vymočiť sa, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Chronická retencia moču je dlhodobý stav, ktorý sa môže postupne rozvíjať a pretrvávať týždne alebo mesiace. Chronická retencia moču je častejšia u starších mužov a môže byť spôsobená zväčšením prostaty alebo poškodením nervov.

Keď môžete, ale nejdete

Možno potrebujete rýchlo dokončiť správu pre šéfa či len nechcete vstať od rozpozeraného filmu z gauča. Alebo sa v noci zobudíte, cítite, že by ste mali ísť na toaletu, ale presvedčíte sa, že do rána vydržíte. Ak sa to stane raz, nemusíte sa obávať, ale ak močenie odkladáte pravidelne, koledujete si o veľké problémy.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor