MENU
zdravy-zivot

Zachráňte si obličky! Iba pitný režim nestačí. 6 zásad ich ozdraví

Adult,And,Child,Holding,Kidney,Shaped,Paper,On,Textured,Blue
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zachráňte si obličky! Iba pitný režim nestačí. 6 zásad ich ozdraví

Každý desiaty Slovák má poškodené obličky. Viete, ako tento životne dôležitý orgán účinne chrániť?

Obličky filtrujú a vylučujú z tela odpadové látky. Regulujú aj krvný tlak, chránia pevnosť kostí a podporujú tvorbu červených krviniek, ktoré sú v tele dôležitým prepravcom kyslíka. Staráte sa o ne dostatočne? 

Aj keď v mnohých prípadoch obličky nebolia, podľa lekárov poznáme varovné signály, ktorým obličky dávajú najavo, že nie sú úplne v poriadku. Hlásiť sa môžu opuchom nôh, malým množstvom krvi v moči, problémami s trávením a dýchaním, bolesťou v bedrách, ale i únavou

Najlepšou ochranou obličiek sú okrem správneho pitného režimu hlavne pravidelné preventívne prehliadky. A nemyslíme tým len na vyšetrenie obličiek samotných, ale aj kontroly krvného tlaku, hladiny cukru v krvi a BMI.

Tipy pre zdravé obličky

  1. Myslite na dostatočný pitný režim a nezabúdajte na jeho pestrosť. Najlepšia je samozrejme čistá voda. Odporúčajú sa aj ovocné šťavy, čaje a minerálna voda. V priebehu celého dňa by mal dospelý človek vypiť aspoň 2 litre tekutín. Pri väčšej námahe alebo v horúcich dňoch by ste mali úmerne zvýšiť ich príjem.
  2. Nezaťažujte obličky chemickými látkami, ktoré sú častou súčasťou napríklad energetických nápojov. Alkohol si doprajte naozaj len výnimočne.
  3. Obmedzte solenie a konzumáciu údenín. Pri varení používajte na dochutenie jedál skôr čerstvé bylinky. Vyhnite sa dochucovadlám, kečupu, sójovej omáčke a podobne.
  4. Myslite na staré dobré rady babičiek a teplo sa obliekajte. Nachladnutie môže privodiť zápal obličiek.
  5. Zabudnite na fajčenie. Látky obsiahnuté v cigaretách obličkám nerobia dobre.
  6. Stravujte sa zdravo a hýbte sa. Chronické ochorenia obličiek idú často ruka v ruke s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom.

Ako si ozdraviť obličky? Čo ich pomôže posilniť? Rady a tipy odborníkov nájdete v májovom čísle časopisu Zdravie. 

Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor