MENU
zdravy-zivot

Zachráňte si obličky! Iba pitný režim nestačí. 6 zásad ich ozdraví

Adult,And,Child,Holding,Kidney,Shaped,Paper,On,Textured,Blue

Súvisiace témy

Zdravý život

Zachráňte si obličky! Iba pitný režim nestačí. 6 zásad ich ozdraví

Každý desiaty Slovák má poškodené obličky. Viete, ako tento životne dôležitý orgán účinne chrániť?

Obličky filtrujú a vylučujú z tela odpadové látky. Regulujú aj krvný tlak, chránia pevnosť kostí a podporujú tvorbu červených krviniek, ktoré sú v tele dôležitým prepravcom kyslíka. Staráte sa o ne dostatočne? 

Aj keď v mnohých prípadoch obličky nebolia, podľa lekárov poznáme varovné signály, ktorým obličky dávajú najavo, že nie sú úplne v poriadku. Hlásiť sa môžu opuchom nôh, malým množstvom krvi v moči, problémami s trávením a dýchaním, bolesťou v bedrách, ale i únavou

Najlepšou ochranou obličiek sú okrem správneho pitného režimu hlavne pravidelné preventívne prehliadky. A nemyslíme tým len na vyšetrenie obličiek samotných, ale aj kontroly krvného tlaku, hladiny cukru v krvi a BMI.

Tipy pre zdravé obličky

  1. Myslite na dostatočný pitný režim a nezabúdajte na jeho pestrosť. Najlepšia je samozrejme čistá voda. Odporúčajú sa aj ovocné šťavy, čaje a minerálna voda. V priebehu celého dňa by mal dospelý človek vypiť aspoň 2 litre tekutín. Pri väčšej námahe alebo v horúcich dňoch by ste mali úmerne zvýšiť ich príjem.
  2. Nezaťažujte obličky chemickými látkami, ktoré sú častou súčasťou napríklad energetických nápojov. Alkohol si doprajte naozaj len výnimočne.
  3. Obmedzte solenie a konzumáciu údenín. Pri varení používajte na dochutenie jedál skôr čerstvé bylinky. Vyhnite sa dochucovadlám, kečupu, sójovej omáčke a podobne.
  4. Myslite na staré dobré rady babičiek a teplo sa obliekajte. Nachladnutie môže privodiť zápal obličiek.
  5. Zabudnite na fajčenie. Látky obsiahnuté v cigaretách obličkám nerobia dobre.
  6. Stravujte sa zdravo a hýbte sa. Chronické ochorenia obličiek idú často ruka v ruke s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom.

Ako si ozdraviť obličky? Čo ich pomôže posilniť? Rady a tipy odborníkov nájdete v májovom čísle časopisu Zdravie. 

Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Nové číslo mesačníka Zdravie práve v predaji!
Zdroj: NMH

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor