Obličky filtrujú a vylučujú z tela odpadové látky. Regulujú aj krvný tlak, chránia pevnosť kostí a podporujú tvorbu červených krviniek, ktoré sú v tele dôležitým prepravcom kyslíka. Staráte sa o ne dostatočne?
Aj keď v mnohých prípadoch obličky nebolia, podľa lekárov poznáme varovné signály, ktorým obličky dávajú najavo, že nie sú úplne v poriadku. Hlásiť sa môžu opuchom nôh, malým množstvom krvi v moči, problémami s trávením a dýchaním, bolesťou v bedrách, ale i únavou.
Najlepšou ochranou obličiek sú okrem správneho pitného režimu hlavne pravidelné preventívne prehliadky. A nemyslíme tým len na vyšetrenie obličiek samotných, ale aj kontroly krvného tlaku, hladiny cukru v krvi a BMI.
Tipy pre zdravé obličky
- Myslite na dostatočný pitný režim a nezabúdajte na jeho pestrosť. Najlepšia je samozrejme čistá voda. Odporúčajú sa aj ovocné šťavy, čaje a minerálna voda. V priebehu celého dňa by mal dospelý človek vypiť aspoň 2 litre tekutín. Pri väčšej námahe alebo v horúcich dňoch by ste mali úmerne zvýšiť ich príjem.
- Nezaťažujte obličky chemickými látkami, ktoré sú častou súčasťou napríklad energetických nápojov. Alkohol si doprajte naozaj len výnimočne.
- Obmedzte solenie a konzumáciu údenín. Pri varení používajte na dochutenie jedál skôr čerstvé bylinky. Vyhnite sa dochucovadlám, kečupu, sójovej omáčke a podobne.
- Myslite na staré dobré rady babičiek a teplo sa obliekajte. Nachladnutie môže privodiť zápal obličiek.
- Zabudnite na fajčenie. Látky obsiahnuté v cigaretách obličkám nerobia dobre.
- Stravujte sa zdravo a hýbte sa. Chronické ochorenia obličiek idú často ruka v ruke s obezitou, cukrovkou a vysokým krvným tlakom.
Ako si ozdraviť obličky? Čo ich pomôže posilniť? Rady a tipy odborníkov nájdete v májovom čísle časopisu Zdravie.