MENU
zdravy-zivot

Zachránia obličky či odhalia rakovinu. Podstupujete pravidelne preventívne prehliadky?

Ilustračné foto
Zdroj: ČSOB
Zdravý život

Zachránia obličky či odhalia rakovinu. Podstupujete pravidelne preventívne prehliadky?

Uponáhľaný život a každodenné povinnosti často odsúvajú na druhú koľaj to najdôležitejšie, naše zdravie. Mnohé ochorenia by sa pritom dali odhaliť a riešiť už v zárodku. Preto je nevyhnutné myslieť na základnú vec – preventívne prehliadky.

Všetko začína už tesne po narodení. Deti by mali v prvom roku života absolvovať až 9 preventívnych prehliadok, prvú z nich dokonca už do 48 hodín po prepustení novorodenca z pôrodnice. Tieto prvotné návštevy u lekára dokážu odhaliť množstvo, najmä vývojových chýb či problémy s pohyblivosťou.

Myslite na svoje zdravie! Využite Životné poistenie Vital od ČSOB

Nikdy neodkladajte návštevu lekára

V detstve to máme s prevenciou jednoduché – o zdravie svojich ratolestí, aj o všetky kontroly a prehliadky sa starajú rodičia. Pochopiteľne, s pribúdajúcimi rokmi sa život stáva rýchlejším a komplikovanejším a na zdravie „neostáva čas“. Alarmujúcim faktom je, že podľa štatistík len 25 % dospelej populácie absolvuje počas roka preventívnu prehliadku, na ktorú má nárok z verejného zdravotného poistenia. Tento prístup sa však nevypláca. Lekári a odborníci vo svojom odbore upozorňujú, že bez dôslednej a pravidelnej prevencie si môžeme privodiť množstvo zbytočných zdravotných komplikácií.

Praktický lekár počas krátkej kontroly zistí náš zdravotný stav a vyhodnotí potenciálne riziká. Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré dokážu odhaliť už základné preventívne prehliadky, patrí nebezpečná cukrovka, vysoký krvný tlak, chudokrvnosť, zvýšená hladina cholesterolu či zápal v močových cestách.

Vďaka prehliadkam u lekára však je možné odhaliť aj tie problémy, ktoré „nebolia“. Nadváha a obezita, poruchy funkcie obličiek, poruchy funkcie pečene či zákerná rakovina hrubého čreva. Práve pri týchto diagnózach je nevyhnutná včasná reakcia a okamžité nasadenie liečby.

Odmena za preventívne prehliadky? Spoznajte Životné poistenie Vital od ČSOB

Odmeňujú zodpovedných

Zdravie jednotlivcov a tým pádom spoločnosti ako celku, by malo byť prioritou štátu aj súkromnej sféry. Okrem osvety ohľadom adekvátnej preventívnej starostlivosti o zdravie môžu klienti získať aj viaceré, dokonca finančné benefity. „Pri našom poistení Vital odmeňujeme darcov krvi a aj ľudí, ktorí pravidelne absolvujú preventívne prehliadky. Ak poistenci splnia podmienky, vyplatíme im zvýšené poistné plnenie o 10 % v prípade vážnych chorôb, invalidity následkom choroby alebo úrazu, pri chirurgickom zákroku či ďalších poistných udalostiach,“ vraví Michaela Pardubská riaditeľka odboru produktového manažmentu z ČSOB. 

Životné poistenie Vital od ČSOB je určené pre všetky vekové kategórie od detí po seniorov, ale aj pre podnikateľov. Vyznačuje sa najmä flexibilitou, keďže umožňuje meniť a upravovať jednotlivé pripoistenia aj výšky poistných súm počas trvania poistenia, a to v závislosti od aktuálnej životnej situácie.

„Vital prinesie klientom až dvojnásobné plnenie pri dopravnej nehode či pri hospitalizácii na JIS alebo ARO. V rámci benefitov je dostupné tiež možnosť poistenia úveru či možnosť hromadného poistenia pre rodiny alebo skupiny do 9 osôb,“ dopĺňa Michaela Pardubská z ČSOB poisťovne.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor