MENU
zdravy-zivot

Ako vám obyčajná gumička pomôže bojovať proti prejedaniu? Tip psychologičky vás pobaví

1. Nezabúdajte na raňajky
Ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, sú oveľa ľahšie obeťami zimných chorôb vrátane bežného prechladnutia. Namiesto rannej kávy si doprajte šálku bylinkového čaju alebo teplú vodu s citrónom, ktorá povzbudí metabolizmus.

Súvisiace témy

Zdravý život

Ako vám obyčajná gumička pomôže bojovať proti prejedaniu? Tip psychologičky vás pobaví

Stále musíte niečo dzobkať alebo myslíte na to, čo dobré by ste si dali. Autopilot pre únik zo stresu, nudy a možno potreba pozitívnej emócie. Našli ste sa v tom?   

Je možné, že nutkavými myšlienkami na jedlo alebo sladkosti strávite veľa času, ktorý by ste mohli vložiť do niečoho zmysluplnejšieho. Aj v práci preto prokrastinujete. Alebo doma zajedáte zlosť či smútok. Ide o takzvaný „emocionálny hlad".

Ste v tom nevinne

Trošku vám odoberieme výčitky. Dokonalé spojenie chutí a kombinácia tukov, soli a jednoduchých cukrov pôsobia presne na časť mozgu, ktorá je stimulovaná pri pocitoch uspokojenia.

Ako vám obyčajná gumička pomôže bojovať proti prejedaniu? Tip psychologičky vás pobavíAko vám obyčajná gumička pomôže bojovať proti prejedaniu? Tip psychologičky vás pobaví
Zdroj: Shutterstock.com

Výrobcovia potravín, ktoré sú vysoko návykové to využívajú. Akonáhle vyžadujete pocit komfortu, vynorí sa spomienka na ich chuť,a vzniká ťažko ovládnutelná túžba. Váš mozog vyhodnotí, že je to presne to, čo potrebujete, a čo vás spraví šťastnými.  

Ovplyvňujú vás aj ľudia, medzi ktorými sa denne pohybujete. Len sa zamyslite, ako jedia vaši kolegovia, priatelia či rodina? Keď pred vás položia ďalšie keksíky a koláče alebo vás zavolajú na hamburger, necháte sa zlomiť pod ospravedlnením samých seba, že sa predsa ešte stále v pohode zmestíte do džínsov? Nekonečný kolotoč. A cesta von? 

3 kroky k sebaovládaniu pri diéte podľa britskej psychologičky Meg Arroll ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia