MENU
zdravy-zivot

Začali vás svrbieť oči? Problémy si môžete nosiť aj v kabelke, varuje lekárka

Svrbenie očí môže hlásiť kontaktnú alergiu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Začali vás svrbieť oči? Problémy si môžete nosiť aj v kabelke, varuje lekárka

Nosíte so sebou celý deň šminky v kabelke? Nie je to najlepší nápad. Záruku sa oplatí sledovať nielen na dekoratívnej kozmetike.

Občas sa potrebujete prepudrovať, obnoviť vrstvu rúžu alebo si urobiť nový mejkap. Mnohé dámy potrebujú mať šminky stále po ruke a nosia ich v kabelke. Čo, ak nosíte celý deň so sebou a počas horúcejších dní sa niektoré roztopia. Treba ich vymeniť? 

Pozor na čas

„Áno, hlavne rúž. Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky, najväčšie zlo predstavujú špirály. Ženy ich bežne používajú rok aj dva. Potom prichádzajú s alergickou reakciou,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „Pre dekoratívnu kozmetiku platia rovnaké pravidlá ako pre krémy, ale zabúda sa na to. Pri kontaktných alergiách často dospejeme k tomu, že zdrojom je dekoratívna kozmetika. V prípade špirál sa vyvarujte aj klasického pumpovania, zbytočne sa tak do nádobky dostane veľa vzduchu a vzniká živná pôda pre baktérie. 

Sledujte symbol

Kde nájsť na kozmetických prípravkoch záruku? Väčšinou sa používa symbol v tvare číslo a mesiac, napríklad 6M. Krém, šampón či sprchovací gél môžete používať šesť mesiacov od otvorenia. Ak nie je na obale symbol, hľadajte dátum minimálnej trvanlivosti, väčšinou je na okraji obalu alebo spodnej strane téglika. Nenašli ste označenie? Výrobok je pravdepodobne určený na jednorazové použitie.

Reakcia na záruku

Telové prípravky sú oprotipleťovým vo výhode. „Koža na tele je odolnejšia ako na tvári. Myslite na to, že najcitlivejšia je najmä v oblasti očí,“ zdôrazňuje doktorka Alexandra Rozborilová. „To však ešte neznamená, že telovú kozmetiku môžete používať aj po záruke.“ Lehotu spotreby sa oplatí sledovať. Pokojne si na tégliky či fľaštičky nalepte papierik s informáciou, kedy ste daný výrobok otvorili. „I keď vo väčšine prípadov nemusí prísť k reakciám na koži, na druhej strane je zaznamenaných veľmi veľa prípadov, keď sa objavila patologická reakcia na kozmetiku po záruke.“ Spozornieť treba, ak sa objaví začervenanie, vtedy si prípravok hneď zmyte. Určite krém nepoužívajte, ak zmenil farbu, vôňu i konzistenciu.

Radšej špachtlička

Pozornejší musíte byť aj pri nanášaní pleťového krému, dodržiavajte presné pravidlá. „Platí, že do krému siahame vždy len čistými rukami, ideálne špachtličkou. Najmä v lete sú určite výhodné pumpičkové balenia pleťových krémov,“ dodáva dermatologička Alexandra Rozborilová.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor