Ľahnite si na chrbát
Ak chcete k správnemu upokojujúcemu dýchaniu pridať i svalovú relaxáciu pomôže vám jednoduchý cvik. „Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy. Ruky položte pozdĺž tela, dlane otočte k podložke,“ pridáva tip odborník. „Zhlboka sa nadýchnite a s výdychom posúvajte dlane po podložke do diaľky, za pätami. Dbajte na to, aby ste pri ďalšom nádychu dlane neposunuli späť.“ Psychológovia sa práve na dych pozerajú ako na veľmi jemný senzor. Rýchlosť a hĺbka nádychov sa mení aj podľa toho, či ste v napätí alebo nie. Keď sa z ničoho nič zľaknete dych sa automaticky zastaví. Cielené a kontrolované dýchanie vám ľahšie pomôže zahnať aj stres. Stačí zmeniť rytmus nádychov a napätie „vyfúknete“.
Vyrovnáte sa?
Fyzioterapeuti v rámci uceleného programu často používajú aj Feldenkreisovú metódu. Je založená na tom, aby ste sa hýbali premyslene a uvedomili si svoju telesnú schému. Ako to vyzerá v praxi? „Nie je dôležité vykopať studňu, ale skôr to ako ju vykopete. Rovnako nie je dôležité rýchlo zdvihnúť telefón, ale správne vstať, vystrieť sa. Jednoducho zdvihnúť ho zdravo,“ vysvetľuje princíp Martin Vojtovič. „V rámci tejto metódy môžete realizovať aj cvičenie. Jeden z cvikov možno vykonávať v ľahu na chrbte. Natiahnite nohy i ruky, zavrite oči. Pokúste sa vnímať hĺbku a rýchlosť svojho dychu i tep srdca. Postupne i jednotlivé časti tela a ich kontakt i zaťaženie na podložke.“ Časom sa cez vnímanie svojho tela naučíte vyrovnávať jednotlivé asymetrie. Postupuje sa od hlavy smerom k pätám. Korekciu držania tela vám pomôže v rámci fyzioterapie naštartovať aj Alexandrova technika. Ide o formu rehabilitácie na úpravu pohybových stereotypov, ktoré vám spôsobovali zdravotné problémy pohybového systému.
Stačí päť minút
Nevyhnutou súčasťou odbúrania stresu je však aj úprava pracovného stola i správny režim. Dvojnásobne to platí v prípade sedavých zamestnaní. Pri nich sa stretáva najviac faktorov, ktoré môžu vyústiť až do chronického stresu. „Veľkou pomocou je často už len správne nastavenie výšky stoličky a stola. Kolená by ste mali mať mierne pod úrovňou bedrových kĺbov,“ upozorňuje na správne sedenie Lenka Vojtovič. „Behom práce si doprajte častejšie krátke prestávky, približne päť minút za hodinu. Vstaňte, prejdite sa, skúste si vystrieť chrbát a aktívne uvoľniť stuhnuté svaly. Nedostatok pohybu brán odbúravaniu stresu.“