MENU
zdravy-zivot

Tuhne vám šija? Začnite konať, inak vám hrozia nielen bolesti hlavy

Krčná chrbtica trpí najmä v predklone a s presunutou hlavou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tuhne vám šija? Začnite konať, inak vám hrozia nielen bolesti hlavy

Napätie, ktoré prežívate, sa podpíše aj pod držanie tela. Podvedome ťaháte ramená vpred, a ak sa neuvoľníte, môžete skončiť nepríjemnými ťažkosťami.

Behom dňa vás môže kedykoľvek prekvapiť akútny stres. Telo ním reaguje na hádku kolegom, neposlušné dieťa, situáciu v spoločnosti či na pocit krivdy. Zvýši sa produkcia adrenalínu, začne vám búšiť srdce a zrýchli sa vám aj dych. Telo sa pripravuje na útek alebo útok. Zmení sa aj držanie tela a plecia začnete ťahať dopredu. Horšie je, keď sa stres premení na chronický a vy sa v obrannej pozícii zaseknete. Začne vás bolieť nielen hlava, ale i chrbát. 

Migrény i hučanie 

„Chronický stres sa najčastejšie prejavuje stuhnutím v oblasti horných svalov šije a krku. Objaviť sa môžu i blokády horných rebier i krčnej chrbtice. Tie môžu vyústiť do migrén, hučania v ušiach, závratoch i do obmedzenia hybnosti či ťažkostiam s dýchaním, vysvetľuje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič. „U žien môže dlhodobé emočné napätie vyvolať stiahnutie svalov panvového dna, čo môže vyústiť do ťažkostí s menštruáciou, otehotnením, ale aj s inkontinenciou.“ Keďže bolesti chrbta patria k najbežnejším telesný príznakom chronického stresu, pomôcť vám môže aj fyzioterapeut. Nepomôže vám len správne domáce uvoľnenie alebo masáž, aktívne musíte pristupovať aj k zmene pracovného prostredia. Ako zmenu odštartovať?

Anketa
Sadá vás stres na krk? Tuhne vám šija?

 

Naučte sa dýchať

Fyzioterapia v boji proti chronickému stresu a jeho následkom využíva kombináciu liečebných procedúr, ktorých výsledkom je relaxácia a optimálne svalové napätie celého tela. Pri jednotlivých cvičeniach sa naučíte lepšie vnímať vlastné telo, koordinovať pohyb. Osvojíte si i uvoľňovacie dýchacie techniky.„Behom nádychu by sa mali rozšíriť do všetkých smerov rebrá i brucho. Zároveň sa vzduch dostane až do chrbta a slabín,“ približuje fyzioterapeut Mgr. Martin Vojtovič. „Pri nádychu by sa vám nemal hrudný kôš zdvíhať smerom nahor ako by k hlave. Snažte sa dýchať prirodzene. Nemeňte rýchlosť ani hĺbku nádychu.“ Na správne dýchanie sa sústreďte kedykoľvek behom dňa. Stačí, keď si nájdete desať až pätnásť voľných minút. 

Čo ešte pomôže? ►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor