MENU
zdravy-zivot

Zabudnutá SUPERpotravina: Proti kŕčom, zápalom i rakovine

Woman,Eating,Salad

Súvisiace témy

Zdravý život

Zabudnutá SUPERpotravina: Proti kŕčom, zápalom i rakovine

Organizmus obohatí o množstvo prospešných látok a aj preto sa radí k superpotravinám. Ako a prečo zaradiť do jedálneho lístka kel kučeravý?

Kel kučeravý je podobne ako klasický kel nutrične veľmi bohatý. Pre mnohých je však chutnejší a dá sa jesť aj v surovom stave.Obsahuje vitamíny K a C. Káčko je dôležité pre zrážavosti krvi a jeho množstvo v hrnčeku kelu kučeravého prevyšuje až sedemkrát odporúčanú dennú dávku.

Kvôli tomu by si naň mali dať pozor ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Vedeli ste, že kel kučeravý je je azda najbohatším zdrojom vitamínu C? Dokonca predbene aj citrusy.

Proti kŕčom a stresu 

Woman,Is,Washing,Kale,Leaves,With,Water,In,The,KitchenWoman,Is,Washing,Kale,Leaves,With,Water,In,The,Kitchen
Zdroj: Shutterstock

Ďalšou dôležitou zložkou kelu je betakarotén, z ktorého v organizme vzniká vitamín A nevyhnutný pre zdravé oči. Z minerálov je bohatý na draslík, fosfor, železo a horčík. Vďaka konzumácii kelu kučeravého môžete predchádzať kŕčom vo svaloch, ale i závratom a chráni vás pred účinkami stresu. Táto zelenina obsahuje aj dobre vstrebateľný vápnik, ktorý prospieva nielen kostiam, ale aj kvalite nechtov a zdraviu chrupu. 

3 gramy bielkovín a 4 gramy vlákniny v 100 gramoch robia z kelu kučeravého zeleninu, ktorá dokáže zasýtiť na dlhšiu dobu. Má pozitívny vplyv aj na trávenie. Podobne ako inej kapustovité zelenine - kapuste, brokolici či karfiolu, má protizápalové a protirakovinové účinky.

V kuchyni 

Ak nechcete stratiť všetky výživné látky, ktoré táto zelenina obsahuje, je lepšie ju tepelne neupravovať. Môžete ju pripraviť v pare alebo len krátko povariť. Kel si môžete pridať do šalátov, smoothie či pesta. Listy pokvapkajte olivovým olejom, pridajte štipkou soli, upečte v rúre a máte výbornú náhradu čipsov.

Kel kučeravý sa hodí aj do zeleninových polievok. Varený alebo dusený je výbornou prílohou k mäsu. Chutí vynikajúco aj v kombinácii so zemiakmi, cestovinami či kozím syrom. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor