MENU
zdravy-zivot

Zabudnutá SUPERpotravina: Proti kŕčom, zápalom i rakovine

Woman,Eating,Salad
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zabudnutá SUPERpotravina: Proti kŕčom, zápalom i rakovine

Organizmus obohatí o množstvo prospešných látok a aj preto sa radí k superpotravinám. Ako a prečo zaradiť do jedálneho lístka kel kučeravý?

Kel kučeravý je podobne ako klasický kel nutrične veľmi bohatý. Pre mnohých je však chutnejší a dá sa jesť aj v surovom stave. Obsahuje vitamíny K a C. Káčko je dôležité pre zrážavosť krvi a jeho množstvo v hrnčeku kelu kučeravého prevyšuje až sedemkrát odporúčanú dennú dávku.

Kvôli tomu by si naň mali dať pozor ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Vedeli ste, že kel kučeravý je je azda najbohatším zdrojom vitamínu C? Dokonca predbehne citrusy.

Proti kŕčom a stresu

Woman,Is,Washing,Kale,Leaves,With,Water,In,The,KitchenWoman,Is,Washing,Kale,Leaves,With,Water,In,The,Kitchen
Zdroj: Shutterstock

Ďalšou dôležitou zložkou kelu je betakarotén, z ktorého v organizme vzniká vitamín A nevyhnutný pre zdravé oči. Z minerálov je bohatý na draslík, fosfor, železo a horčík. Vďaka konzumácii kelu kučeravého môžete predchádzať kŕčom vo svaloch, ale i závratom a chráni vás pred účinkami stresu. Táto zelenina obsahuje aj dobre vstrebateľný vápnik, ktorý prospieva nielen kostiam, ale aj kvalite nechtov a zdraviu chrupu. 

Tri gramy bielkovín a 4 gramy vlákniny v 100 gramoch robia z kelu kučeravého zeleninu, ktorá dokáže zasýtiť na dlhšiu dobu. Má pozitívny vplyv aj na trávenie. Podobne ako inej kapustovité zelenine - kapuste, brokolici či karfiolu, má protizápalové a protirakovinové účinky.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor