MENU
zdravy-zivot

Zabudnutá potravina proti rakovine: Prečistí črevá, poteší srdce a nestojí takmer nič

Portrait,Of,Charming,Lovely,Long-haired,Blonde,With,Red,Lipstick,Wears
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zabudnutá potravina proti rakovine: Prečistí črevá, poteší srdce a nestojí takmer nič

Skvelá je takmer vo všetkých zdravotných ohľadoch. Môžete ňou pokojne vymeniť aj menej univerzálny špenát.

Táto listová zelenina je chuťou aj vzhľadom podobná špenátu. V obchodoch sa neobjavuje úplne bežne, čo je škoda. Je totiž veľmi lahodná a zdravá. Navyše má intenzívnejšiu chuť ako špenát. Farebné stonky sa dajú využiť podobne ako obľúbený chren, je navyše nízkokalorická. Ak chudnete, vo vašom jedálničku by rozhodne nemala chýbať. 

Lepší špenát

Táto chutná a farebná  zeleninka patrí medzi veľmi staré druhy rastlín. Bola veľmi obľúbenou pochutinou už v starom Ríme. Časom sa však jej pestovanie presunulo zo severného Talianska do Európy. Postupom času sa dostala do úzadia, avšak v dnešnej dobe je opäť možné ho nájsť na pultoch obchodov.

Je príbuzná cvikle, menej výdatná a oveľa citlivejšia na chlad, preto nie je taká rozšírená ako špenát. Známe sú dva druhy tejto zeleniny – listový a špargľový. Listový má úzke stopky a menšie bublinaté farebné čepele, špargľový širšie stopky a výrazne rebrovité listy.

O akej nedocenenej superpotravine je reč? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor