MENU
zdravy-zivot

Zabudnutá potravina proti rakovine: Prečistí črevá, poteší srdce a nestojí takmer nič

Portrait,Of,Charming,Lovely,Long-haired,Blonde,With,Red,Lipstick,Wears
Zdravý život

Zabudnutá potravina proti rakovine: Prečistí črevá, poteší srdce a nestojí takmer nič

Skvelá je takmer vo všetkých zdravotných ohľadoch. Môžete ňou pokojne vymeniť aj menej univerzálny špenát.

Táto listová zelenina je chuťou aj vzhľadom podobná špenátu. V obchodoch sa neobjavuje úplne bežne, čo je škoda. Je totiž veľmi lahodná a zdravá. Navyše má intenzívnejšiu chuť ako špenát. Farebné stonky sa dajú využiť podobne ako obľúbený chren, je navyše nízkokalorická. Ak chudnete, vo vašom jedálničku by rozhodne nemala chýbať. 

Lepší špenát

Táto chutná a farebná  zeleninka patrí medzi veľmi staré druhy rastlín. Bola veľmi obľúbenou pochutinou už v starom Ríme. Časom sa však jej pestovanie presunulo zo severného Talianska do Európy. Postupom času sa dostala do úzadia, avšak v dnešnej dobe je opäť možné ho nájsť na pultoch obchodov.

Je príbuzná cvikle, menej výdatná a oveľa citlivejšia na chlad, preto nie je taká rozšírená ako špenát. Známe sú dva druhy tejto zeleniny – listový a špargľový. Listový má úzke stopky a menšie bublinaté farebné čepele, špargľový širšie stopky a výrazne rebrovité listy.

O akej nedocenenej superpotravine je reč? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor