MENU
zdravy-zivot

Zabudnutá moruša: Zdravé prírodné sladidlo zníži cukor, cholesterol i tlak

Pripravte si čaj, sladkú dobrotu, chrumkajte ich sušené alebo priamo zo stromu. Plody moruše si jednoducho zamilujete.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Zabudnutá moruša: Zdravé prírodné sladidlo zníži cukor, cholesterol i tlak

Plody morušovníka sa opäť dostávajú na výslnie medzi vitamínové bomby. A právom. Že ste ešte neskúsili ani sušené?

Do Európy sa táto rastlina rozšírila pravdepodobne z Číny. Na výživné účinky jej plodov sa za posledné roky akosi pozabudlo. Vysádzala sa poväčšine iba v parkoch a pozdĺž ciest. Ak máte vlastnú záhradu, určite neváhajte a pomýšľajte na výsadbu. Moruša nie je náročná na pestovanie. Cenné rady nájdete na stránke iZahradkar.sk.

Chutná výživa

Sladké plody tohto ovocia majú tmavú fialovú, červenú alebo bielu farbu a tvarom sa veľmi podobajú ostužine. Známa je tiež ako stromová malina. Obsahujú 78 % vody, 18% prírodného cukru, 22% sušiny, zvyšok tvoria organické kyseliny, pektíny, betakarotén, vitamíny skupiny B, C a E, stopové prvky, esenciálne látky, bielkoviny a stráviteľnú vlákninu.

Malinová krása: Voňavé RECEPTY Zdravia vyzerajú a chutia božsky

Ich účinky pre zdravie dlhé roky využíva i tradičná čínska medicína, predovšetkým pri liečbe vysokého krvného tlaku. Plynú z obsahu vitamínu C a železa. Tieto plody sú preto veľmi prospešné v rámci liečby chudokrvnosti. Pomáhajú aj pri slabosti, únave a zlepšujú kvalitu spánku. Sú prospešné aj pre diabetikov, nakoľko moranolín má schopnosť spomaliť vstrebávanie sacharidov. Zo 100 gramov získate až 23 % odporúčanej dennej dávky železa.

Ďalšie zdravotné prínosy plodov:

  • pôsobia antibakteriálne,
  • močopudne,
  • zbavujú telo hlienov,
  • znižujú horúčku,
  • zmierňujú kašeľ i bolesť hrdla,
  • upokojujú horné dýchacie cesty,
  • podporujú činnosť imunitného systému.

Čítajte aj: Chuť na sladké? Toto s vysokým cukrom v krvi dokážu čierne ríbezle!

V sladkej kuchyni

Okrem priamej konzumácie sa moruša využíva aj na výrobu džemov, kompótov, sirupu a muštu. Sušené plody sú dokonca ešte sladšie než čerstvé, a preto sú vhodné aj ako prírodné sladidlo.

Čučoriedková závislosť: Tiež ich milujete? Budete aj tieto RECEPTY

Liečivé listy

V ázijských kultúrach je veľmi obľúbený čaj z listov moruše bielej. Tie obsahujú zdravé flavonoidy chrániace bunky pred útokom voľných radikálov. Je vhodný aj pre deti a starších ľudí. Rovnako ako plody, má odvar z listov sladkastú zemitú chuť. Jeho pravidelné pitie vďaka obsahu fytosterolov prispieva k zníženiu zlého LDL cholesterolu a k rizika vzniku aterosklerózy, ochorenia tepien. Taktiež pôsobí proti stresu a zvyšuje kvalitu spánku.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor