Do Európy sa táto rastlina rozšírila pravdepodobne z Číny. Na výživné účinky jej plodov sa za posledné roky akosi pozabudlo. Vysádzala sa poväčšine iba v parkoch a pozdĺž ciest. Ak máte vlastnú záhradu, určite neváhajte a pomýšľajte na výsadbu. Moruša nie je náročná na pestovanie. Cenné rady nájdete na stránke iZahradkar.sk.
Chutná výživa
Sladké plody tohto ovocia majú tmavú fialovú, červenú alebo bielu farbu a tvarom sa veľmi podobajú ostužine. Známa je tiež ako stromová malina. Obsahujú 78 % vody, 18% prírodného cukru, 22% sušiny, zvyšok tvoria organické kyseliny, pektíny, betakarotén, vitamíny skupiny B, C a E, stopové prvky, esenciálne látky, bielkoviny a stráviteľnú vlákninu.
Malinová krása: Voňavé RECEPTY Zdravia vyzerajú a chutia božsky
Ich účinky pre zdravie dlhé roky využíva i tradičná čínska medicína, predovšetkým pri liečbe vysokého krvného tlaku. Plynú z obsahu vitamínu C a železa. Tieto plody sú preto veľmi prospešné v rámci liečby chudokrvnosti. Pomáhajú aj pri slabosti, únave a zlepšujú kvalitu spánku. Sú prospešné aj pre diabetikov, nakoľko moranolín má schopnosť spomaliť vstrebávanie sacharidov. Zo 100 gramov získate až 23 % odporúčanej dennej dávky železa.
Ďalšie zdravotné prínosy plodov:
- pôsobia antibakteriálne,
- močopudne,
- zbavujú telo hlienov,
- znižujú horúčku,
- zmierňujú kašeľ i bolesť hrdla,
- upokojujú horné dýchacie cesty,
- podporujú činnosť imunitného systému.
Čítajte aj: Chuť na sladké? Toto s vysokým cukrom v krvi dokážu čierne ríbezle!
V sladkej kuchyni
Okrem priamej konzumácie sa moruša využíva aj na výrobu džemov, kompótov, sirupu a muštu. Sušené plody sú dokonca ešte sladšie než čerstvé, a preto sú vhodné aj ako prírodné sladidlo.
Čučoriedková závislosť: Tiež ich milujete? Budete aj tieto RECEPTY
Liečivé listy
V ázijských kultúrach je veľmi obľúbený čaj z listov moruše bielej. Tie obsahujú zdravé flavonoidy chrániace bunky pred útokom voľných radikálov. Je vhodný aj pre deti a starších ľudí. Rovnako ako plody, má odvar z listov sladkastú zemitú chuť. Jeho pravidelné pitie vďaka obsahu fytosterolov prispieva k zníženiu zlého LDL cholesterolu a k rizika vzniku aterosklerózy, ochorenia tepien. Taktiež pôsobí proti stresu a zvyšuje kvalitu spánku.