MENU
zdravy-zivot

Zabojujte proti vráskam. Vyskúšajte 4 jednoduché domáce triky

Jarné slnko a kožné problémy
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zabojujte proti vráskam. Vyskúšajte 4 jednoduché domáce triky

Hoci sú vrásky prirodzenou súčasťou života, nedajte im šancu, aby sa objavovali a prehlbovali prirýchlo. Čo môže pomôcť

Prvé sa objavia okolo dvadsaťpätky a ide najmä o mimické vrásky. Najdôležitejšie pravidlo v každom veku je, dôkladné a každodenné čistenie pleti. Nezabudnite na dekolt. Aj tento krok zaručí, aby bola pripravená využiť všetky výživné látky, ktoré jej neskôr dodáte. Čo sa ešte oplatí dodržiavať?

Krémujte sa

Vždy si vyberte krém podľa typu pleti. Viac krému ešte neznamená, že účinok bude silnejší. Pomôže ešte jeden malý trik. Prípravok sa snažte aplikovať najneskôr do šiestich minút potom ako ste si pleť vyčistili, ideálny interval je však jedna minúta. Vtedy je pleť najlepšie pripravená na to, aby prijala výživné látky. Žiadna pleť nepohrdne poriadnou dávkou hydratácie. Počas slnečných dní nikdy nezabúdajte na prípravky s ochranným UV faktorom.

Maskujte sa

Raz do týždňa si doprajte pleťovú masku. Opäť platí rovnaké pravidlo ako v prípade krému, pri výbere zohľadnite typ pleti, ale i to, aký problém vás trápi. Mastná pleť ocení stiahnutie pórov, suchá hydratáciu či oživenie. Ak nemáte po ruke špeciálne prípravky, vyskúšajte tie domáce. Na stiahnutie pórov výborne poslúži zemiak alebo bielok, pleť premastí avokádo. Citlivú pleť so sklonom k vzniku pigmentových fľakov poteší nastrúhaný petržlen. Zápaly či podráždenia na pleti stiahne maska z ovsených vločiek. Hydratáciu môžu zabezpečiť kolieska čerstvej uhorky.

Čerstvé a pestré

Minimalizujte príjem alkoholu, nikotínu, kofeínu a vyhýbajte sa vyprážaným jedlám a sladkostiam, pleti nesvedčia. Nahraďte ich čerstvým ovocím a zeleninou. Siahnite po paprike, brokolici, paradajkách, kapuste, bobuľovom ovocí, jablkách, hruškách, slivkách. Vhodné sú oriešky i rzne druhy semienok. V boji s predčasným starnutím vám najviac pomôžu vitamíny A, C, E. Z minerálov je to zinok, zo stopových prvkov kremík. Všetko doplňte zdravým pitným režiom postavenom na vode, čerstvých ovocných štavách alebo nesladených čajoch.

Relaxujte

Ak je vaše tempo hektické a žijete v ustavičnom strese, dokonalý účinok nebude mať ani tá najlepšia starostlivosť. Kruhy pod očami, opuchnuté viečka či viditeľnejšie vrásky nenachajú na seba dlho čakať. Pomoc je jednoduchá. Nájdite si čas na oddych a naučte sa odbúravať stres. Vyjdite na čerstvý vzduch a zhlboka dýchajte. Kyslík podporuje látkovú premenu i obnovu pokožky, dokonca pomáha pleti zadržiavať hydratačné zložky. Po pobyte v prírode sa vám bude aj lepšie spať. 

Počuli ste už náš podcast?

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor