MENU
zdravy-zivot

O koľkej máte termín vakcíny? Na toto sa zabudlo, nemusí zabrať každému!

Očkujú vás ráno, poobede alebo večer? Nie je to jedno.
Zdravý život

O koľkej máte termín vakcíny? Na toto sa zabudlo, nemusí zabrať každému!

Malá drobnosť dokáže výrazne ovplyvniť účinok vakcíny proti covidu. O koľkej máte termín?

Devätnásťtisíc ľudí a päť rokov štúdie uverejnenej v European Heart Journaldoviedlo španielskych vedcov k zarážajúcemu zisteniu. Sledovaní, ktorí rovnaký liek užili pred spaním, mali takmer o polovicu nižšie riziko mozgovej mŕtvice či infarktu ako liečiaci sa vo zvyčajne odporúčanom čase. Španielski aj britskí experti dávajú tieto závery do súvislosti s 24-hodinovým cirkadiánnym rytmom ľudského tela. A lieky na vysoký tlak sú len jedným z mnohých príkladov liečiv, ktoré lepšie účinkujú podané v konkrétny čas.

Napríklad isté druhy liekov na zníženie cholesterolu sa zdajú efektívnejšie skonzumované večer. Tak ich odporúča užívať aj americká Food and Drug Administration. Výskumy ešte z osemdesiatych rokov ukázali, že antihistaminiká lepšie fungujú, ak sa užijú v noci alebo skoro ráno, inhalačné kortikosteroidy zas pred spaním.

„Imunitný systém človeka podlieha vplyvu hormónov, najmä steroidných. Tých je najviac najmä v ranných hodinách. V noci sú hodnoty krvného tlaku o 10 – 20 % nižšie ako cez deň. U niektorých ľudí sa však nočný pokles naruší, čo zvyšuje riziko srdcovo-cievnych porážok. Aby sa týmto komplikáciám predišlo, treba niektoré lieky užívať večer," hovorí farmaceutka Mgr. Lenka Kostová. 

A týka sa to aj vakcín. „Ak sa vykonala vakcinácia proti chrípke ráno, naozaj sa dokázala väčšia tvorba protilátok," prekvapuje lekárnička. „K liečivám, ktorých účinok najviac ovplyvňujú vnútorné hodiny, patria aj lieky upravujúce vysokú hladinu cholesterolu, hormonálne lieky, lieky určené na terapiu alergických a astmatických ochorení, ďalšie vybrané druhy vakcín alebo protinádorové prípravky,“ konkretizuje.

Zdá sa, že účinok vakcíny je silnejší, ak sa podá ráno.Zdá sa, že účinok vakcíny je silnejší, ak sa podá ráno.
Zdá sa, že účinok vakcíny je silnejší, ak sa podá ráno.
Zdroj: Shutterstock

Vakcínu radšej ráno?

Treba však dodať, že načasovaná vakcinácia na ráno prospievala len mladším ľuďom, nie starším. To, či sa výkyvy v tvorbe protilátok vzťahujú aj na vakcíny proti covidu, či konkrétne typy, ukáže čas. Každopádne nič nepokazíte, ak uprednostnite ranný termín očkovania. 

Nezabúdajte, že účinok vakcíny môžu okrem hodiny podania ovplyvniť aj iné faktory - genetika, liečba viacerými preparátmi naraz či samotné príznaky choroby.Úspešnosť liečby závisí aj od miesta podania, od užitia iných liekov či výživových doplnkov, polohy pri príjme lieku, alergie na niektoré druhy, od iných pridružených ochorení, príjmu potravy, vybraných druhov nápojov, ale aj telesnej teploty, hmotnosti, genetických faktorov, veku či pohlavia. Muži pre testosterón lepšie znášajú podané liečivá a majú menej nežiaducich účinkov. Niektoré vedia rýchlejšie odbúrať z organizmu,“ súhlasí aj farmaceutka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor