MENU
zdravy-zivot

11 príznakov rakoviny hrubého čreva. Herec Chadwick Boseman jej podľahol

Herec Chadwick Boseman podľahol rakovine hrubého čreva.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

11 príznakov rakoviny hrubého čreva. Herec Chadwick Boseman jej podľahol

Americký herec Chadwick Boseman, známy z filmu Black Panther, zomrel vo veku 43 rokov po 4-ročnom boji s rakovinou hrubého čreva. Zachyťte ochorenie včas, spoznajte príznaky.

Úloha černošského superhrdinu vo filme Black Panther Chadwicka Bosemana celosvetovo preslávila. Film mal premiéru v roku 2018 a zarobil viac ako miliardu dolárov. O štyri roky skôr na seba upozornil v životopisnej dráme Get On Up - Príbeh Jamesa Browna. A ešte pred tým dostal príležitosť v dráme 42, ktorú v roku 2013 natočil Brian Helgeland. Išlo tiež o životopisný snímku, Boseman v ňom stvárnil po boku Harrisona Forda Jackieho Robinsona, prvého hráča čiernej pleti v najvyššej americkej baseballovej súťaži MLB. Okrem týchto rolí sa objavil aj v televíznych seriáloch Kriminálka New York, Klamári alebo Odložený prípad.

O svojej chorobe Chadwick Boseman nehovoril a filmy natáčal aj pomedzi operácie a chemoterapie. Zomrel vo svojom dome obklopený rodinou.

O svojej chorobe Chadwick Boseman nehovoril a filmy natáčal aj pomedzi operácie a chemoterapie. Zomrel vo svojom dome obklopený rodinou.O svojej chorobe Chadwick Boseman nehovoril a filmy natáčal aj pomedzi operácie a chemoterapie. Zomrel vo svojom dome obklopený rodinou.
Zdroj: instagram/ @Chadwick Boseman

Čo je rakovina hrubého čreva?

Kolorektálny karcinóm je zhubný nádor hrubého čreva a/alebo konečníka. Často vzniká z nezhubných nádorov - adenómov či adenómových polypov. Niekedy ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu a proces vyústi až do vzniku rakoviny. Ako nádor rastie, nádorové bunky sa z neho môžu uvoľniť a dostať sa do krvného obehu či lymfatického systému. Tak sa nádor rozšíri aj do vzdialených častí tela a vytvára druhotné nádorové ložiská – metastázy. Rakovina hrubého čreva a konečníka obyčajne metastázuje do pľúc, pečene, mozgu, obličiek a močového mechúra.

 

Rizikové faktory

Presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa zatiaľ nepodarilo odhaliť, no poznáme faktory, ktoré riziko ochorenia zvyšujú. Patria medzi ne najmä:

  • Genetická predispozícia – často sa objavuje rodinný výskyt ochorenia, preto by príbuzní 1. stupňa (rodičia, deti, súrodenci) ľudí, ktorým zistili kolorektálny karcinóm, mali začať s pravidelným testovaním na okultné krvácanie ešte pred 40. rokom života, vždy raz ročne.
  • Vyšší vek – riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka rastie najmä po päťdesiatke, i keď niekedy choroba napadne aj mladých ľudí okolo veku 30-40 rokov. Všetci ľudia bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné problémy, by mali po 50. roku podstúpiť vždy raz za dva roky test na okultné krvácanie (ak nepatria do niektorej z vysokorizikových skupín – vtedy treba s testovaním začať skôr).
  • Iné (nezhubné) ochorenia hrubého čreva – adenómy, polypy, zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, chronická ulcerózna kolitída (colitis ulcerosa) a podobne zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Vysoké riziko majú aj ľudia s ochorením adenómová polypóza v rodine. Crohnova choroba zvyšuje riziko ochorenia na rakovinu čreva 7-20 krát, pri ulceróznej kolitíde je toto riziko ešte vyššie. Po 25 rokoch dostane 40% pacientov trpiacich na colitis ulcerosa rakovinu čreva. V 40 % takýchto prípadov sa potom vyskytne karcinóm súčasne na rôznych a viacerých častiach čreva.
  • Obezita - obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka.
  • Cukrovka - pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia.
  • Životospráva - riziko ochorenia zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života. Medzi najnezdravšie potraviny patrí červené mäso, najmä smažené, pečené a obzvlášť údené. Z alkoholu zvyšuje riziko najmä pivo, pokiaľ sa pije vo vyššom množstve.
  • Ženy, ktoré mali / majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice – preventívne vyšetrenia na okultné krvácanie by mali podstúpiť raz ročne bez ohľadu na vek (pokiaľ nemajú tráviace ťažkosti).

11 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať!

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, často sú prerušované, striedavé a zdanlivo bezvýznamné. Človek ich často úplne prehliadne alebo ich dáva do súvislosti s inými vplyvmi – zlou stravou, stresom, či hemoroidmi. Príznaky závisia od veľkosti nádoru a jeho umiestnenia v hrubom čreve. Medzi najčastejšie patria ►►►

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor