MENU
zdravy-zivot

Výživové doplnky nemusia byť také super. Niektorí výrobcovia zneužívajú korona krízu

Koľko ste ich nakúpili? Výživové doplnky môžu byť len marketingový ťah, ako vylákať peniaze.
Zdravý život

Výživové doplnky nemusia byť také super. Niektorí výrobcovia zneužívajú korona krízu

Môžu vitamíny a rôzne výťažky vyliečiť COVID-19? Odborníci varujú pred parazitovaním na súčasnej pandémii. No pridávajú radu, ako sa pred nákazou prirodzene chrániť.

Česká a slovenská asociácia pre špeciálne potraviny (ČASP) varuje pred klamlivými informáciami niektorých výrobcov výživových doplnkov, ktoré sa aktuálne predávajú na internete s nepovolenými zdravotnými tvrdeniami, sľubujúcimi údajné liečebné účinky v spojitosti s COVID-19. Tieto prípravky proti koronavírusovému ochoreniu v skutočnosti nemajú liečebný účinok.

Čítajte aj: Nedostali ste v lekárni všetky vitamíny? Orechy väčšinu nahradia, ako ich správne jesť?

„Predajcov, ktorí parazitujú na koronavírusovej epidémii, stále pribúda. Niektorí výrobcovia výživových doplnkov sa pokúšajú zneužiť súčasnú situáciu a predávajú zaručené lieky na ochorenie COVID-19. Nič také však zatiaľ neexistuje, takže ide o klamanie spotrebiteľa. Preto sa snažíme tieto prípady aktívne vyhľadávať,“ hovorí Bohumil Hlavatý, riaditeľ Českej a slovenskej asociácie pre špeciálne potraviny. Užitím nepovolených zdravotných tvrdení porušujú prevádzkovatelia požiadavky nariadenia o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom. „Užívanie výživových doplnkov je vhodné konzultovať so svojim lekárom alebo lekárnikom, prípadne čerpať informácie z relevantných zdrojov a nenechať sa zlákať klamlivou reklamou.“

Neexistuje liečba

V tejto chvíli zatiaľ neexistuje žiadna presne stanovená liečba infekcie COVID-19 a nie je dostupný žiadny liek, ktorý by vedel tento vírus vyliečiť. Najlepší spôsob prevencie šírenia koronavírusu je nenavštevovať miesta s veľkou koncentráciou ľudí a celkovo obmedziť kontakt s ľuďmi, pretože vírus sa šíri z človeka na človeka pomocou kvapôčkového prenosu. Je tiež veľmi dôležitá osobná hygiena, umývanie rúk mydlom či používanie dezinfekcie, nosenie ochranných rúšok a správna manipulácia s nimi, zvlášť pri ich skladaní, a tiež posilňovanie obranyschopnosti organizmu a dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu.

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

Dôležitý vitamín

Dostatočný príjem vitamínu C vám pomôže nielen posilniť váš imunitný systém, ale zbaví vás aj únavy a vyčerpania. Vitamín C môžete získať z prírodných zdrojov. Nezabúdajte preto na čerstvé ovocie a zeleninu - veľký obsah vitamínu C majú čierne ríbezle, citrón či červená paprika. Veľa ho obsahuje aj rakytník, šípky, medvedí cesnak alebo petržlenová vňať. Pre podporu imunity je dôležitý aj vitamín D, najmä v období respiračných ochorení a ak nemáme dostatok pohybu na slnku.

Z minerálov je pre podporu imunity veľmi dôležitý najmä zinok a selén. „Ak nie ste schopní prijímať dostatočné množstvo tychto vitamínov a minerálov z prírodnej stravy, môžete ich doplniť kvalitnými výživovými doplnkami. Buďte však obozretní pri ich výbere. Slovenská a česká asociácia pre špeciálne potraviny zastupuje overených výrobcov, ktorí predstavujú podstatnú časť trhu s výživovými doplnkami, dodržiavajú etický kódex a garantujú kvalitu výroby," hovorí Bohumil Hlavatý.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Syn nevypije nič, čo je bez cukru. Kedy sa mu to odrazí na váhe?

Pravdou je, že už konzumácia pollitra sladených nápojov vedie k ďalším negatívnym dopadom na zdravie, lebo zvyšuje riziko vzniku cukrovky, zvýšenej hladine trigklyceridov v krvi a teda aj srdcovocievnych ochorení. U mladých ľudí, ktorí sú aktívni a športujú nemusí nutne konzumácia sladených nealkoholických nápojov viesť k nadváhe či obezite. Častokrát je ich pitie aj spoločensky podmienené, najmä v kolektívoch mladých ľudí, ktorí často obľubujú aj energetické nápoje. Skúste syna motivovať konzumovať skôr ochutené minerálky a samozrejme stále platí, čo doma nie je sa nezje a nevypije.

čítať viac

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia