MENU
zdravy-zivot

Vytiahne zápal, zníži cukor i cholesterol. Baza čierna sa dá jesť aj takto

Woman,Harvesting,Elderberry,Flowers,To,Wicker,Basket,,Collect,Flowers,For
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vytiahne zápal, zníži cukor i cholesterol. Baza čierna sa dá jesť aj takto

Sezóna bazy čiernej je v plnom prúde. Pripravte celej rodine tento super novučičký recept z jej omamných kvetov.

V prírode platí stará dobrá zásada. Treba zbierať a konzumovať to, čo práve rastie. Baza čierna vám aktuálne prospeje v boji proti zápalom, infekciám dýchacích ciest, cukrovke, infarktu, vysokému cholesterolu, proti opuchom i bolestiam kĺbov a pomôže zmierniť aj oxidačný stres.

Okrem čaju i sirupu je tu ďalší spôsob, ako si zdravé živiny z bazy čiernej dopriať. S týmto tipom prišli naše kolegynky z Dobrého jedla. Najprv však musíte zvládnuť bazový sirup, bez neho to totiž nejde :) 

Bazový sirup

1 liter, príprava 30 minút + odležanie

Bazový sirupBazový sirup
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete:

  • 15-20 bazových kvetov
  • 1 liter prevarenej vychladenej vody
  • 500 g krupicového cukru
  • šťava z 1 citróna

Postup:

  1. Kvety zľahka oklepte, prípadne jemne operte. Vložte do vysokej nádoby (najlepšie veľkého zaváracieho pohára) a zalejte vodou. V chlade nechajte odležať cez noc.
  2. Nálev preceďte do hrnca a pridajte cukor. Pomaly zahrievajte a miešajte. Teplota by nemala presiahnuť 45 °C. Keď je cukor rozpustený, pridajte citrónovú šťavu. Sirup prelejte do čistej fľaše a zatvorte. V chladničke vydrží asi mesiac. 

Na ďalšej strane nájdete recept, ktorý ešte nepoznáte...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor