MENU
zdravy-zivot

Vytiahne zápal, zníži cukor i cholesterol. BAZA čierna sa dá jesť aj takto!

Woman,Harvesting,Elderberry,Flowers,To,Wicker,Basket,,Collect,Flowers,For
Zdravý život

Vytiahne zápal, zníži cukor i cholesterol. BAZA čierna sa dá jesť aj takto!

Sezóna bazy čiernej je v plnom prúde. Pripravte celej rodine tento super novučičký recept z jej omamných kvetov.

V prírode platí stará dobrá zásada. Treba zbierať a konzumovať to, čo práve rastie. Baza čierna vám aktuálne prospeje v boji proti zápalom, infekciám dýchacích ciest, cukrovke, infarktu, vysokému cholesterolu, proti opuchom i bolestiam kĺbov a pomôže zmierniť aj oxidačný stres.

Okrem čaju i sirupu je tu ďalší spôsob, ako si zdravé živiny z bazy čiernej dopriať. S týmto tipom prišli naše kolegynky z Dobrého jedla. Najprv však musíte zvládnuť bazový sirup, bez neho to totiž nejde :) 

Bazový sirup

1 liter, príprava 30 minút + odležanie

Bazový sirupBazový sirup
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete:

  • 15-20 bazových kvetov
  • 1 liter prevarenej vychladenej vody
  • 500 g krupicového cukru
  • šťava z 1 citróna

Postup:

  1. Kvety zľahka oklepte, prípadne jemne operte. Vložte do vysokej nádoby (najlepšie veľkého zaváracieho pohára) a zalejte vodou. V chlade nechajte odležať cez noc.
  2. Nálev preceďte do hrnca a pridajte cukor. Pomaly zahrievajte a miešajte. Teplota by nemala presiahnuť 45 °C. Keď je cukor rozpustený, pridajte citrónovú šťavu. Sirup prelejte do čistej fľaše a zatvorte. V chladničke vydrží asi mesiac. 

Na ďalšej strane nájdete recept, ktorý ešte nepoznáte...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor