MENU
Zdravý život

S vysokým tlakom neseďte na gauči! Naopak, takto si vylepšíte hodnoty

2. Vybehajte stres

Ako sa starať o športové oblečeie?Ako sa starať o športové oblečeie?
Zdroj: Shutterstock

Štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí pravidelne behajú, sú emocionálne stabilnejší a ľahšie sa vyrovnávajú so stresom. Tento druh pohybu ocení aj vaše srdce. Po pár mesiacoch tréningu začne ekonomickejšie pracovať nielen pri športe, ale aj v pokoji. Klesne vám pulzová frekvencia a znížia sa hodnoty krvného tlaku. Kým srdce netrénovaného človeka udrie pri záťaži za minútu aj 150-krát a napumpuje do ciev štyridsať litrov krvi, trénované srdce na to potrebuje len 120 úderov. Rozprúdenie krvi podporuje aj elasticitu ciev.

Kroky striedajte

Na začiatok radšej zvoľte indiánsky beh, pri ktorom môžete striedať rýchlu chôdzu s behom. Sily zbytočne neprepínajte. Aby ste dosiahli pozitívny účinok, mali by ste trikrát do týždňa zdolať približne dva a pol kilometra. Tempo zvyšujte postupne, aby sa srdcovo-cievny systém nestresoval. Dôležité je i pravidelné dýchanie, určite pri behu nezadržujte dych.

SPÄŤ
2/5
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor