MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak znížite aj bez liekov: Týchto 12 potravín vám pomôže

Viete, ktoré potraviny vám pomôžu znížiť tlak?
Zdravý život

Vysoký tlak znížite aj bez liekov: Týchto 12 potravín vám pomôže

Trápi vás hypertenzia? Viete, ktoré potraviny by určite nemali chýbať vo vašom jedálničku?

Vysokým krvným tlakom (hypertenziou) dnes netrpia len starší ľudia, ale oveľa častejšie postihuje aj mladú či strednú generáciu. Je nebezpečný hlavne tým, že v priebehu času môže spôsobiť poškodenie ciev, ktoré vedie k ochoreniam srdca, obličiek či mozgovej príhode.

Hypertenziu nazývajú odborníci aj tichým zabijakom. Vysoký tlak nemusí vyvolávať žiadne príznaky a môžete ním trpieť celé roky bez povšimnutia, a predovšetkým bez liečenia. K rizikovým faktorom, ktoré ovplyvniť nevieme patrí predovšetkým vek, rodinná anamnéza a pohlavie. Niektoré však ovplyvniť môžeme.

Upraviť si jedálny lístok či začať cvičiť. Práve strava môže byť veľkým pomocníkom pri regulácii krvného tlaku. Telu prospejú potraviny s veľkou porciou draslíka, horčíka a vlákniny. Naopak obmedziť by ste mali potraviny s vysokým obsahom sodíka. 

Ktoré potraviny pomôžu znížiť tlak? 

1. Listová zelenina 

ff
Zdroj: Shutterstock

Potravin, ktoré obsahujú draslík pomáhajú obličkám zbaviť sa sodíka z moču. Práve tento proces znižuje krvný tlak. Z listovej zeleniny by vo vašom jedálničku nemala chýbať najmä rukola, kel, špenát, repa a rímsky šalát. Pozor si dajte na zeleninu z konzervy, v ktorej je často pridaný sodík. Dobrým riešením je tiež mrazená zelenina, pretože obsahuje približne rovanký obsah živín ako čerstvá a výhodou je aj jej skladovanie.

Pokračovať Ďalej (1/12)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor