MENU
zdravy-zivot

Metabolizmus spomaľuje už 20 minút na stoličke. Ako tomu zabrániť?

Skôr ako sa vysoký tlak prejaví na srdci, dá o sebe vedieť v centimetroch.
Zdravý život

Metabolizmus spomaľuje už 20 minút na stoličke. Ako tomu zabrániť?

Každé kilo hmotnosti dole a pol lyžičky soli menej denne zníži aj napätie v cievach. Idete do toho alebo sa zas vyhovoríte?

Jednoduché a pritom také ťažké. Na vylepšenie parametrov krvného tlaku stačí často iba pevná vôľa namiesto tony tabletiek. Ako ste na tom s vlastným sebazaprením? Možno bude bolieť menej, ako si myslíte. Každý dokáže zo života odstrániť všetko, čo vedie nielen k vysokému krvného tlaku, ale aj k ochoreniam, ktoré spúšťa. „Ak podchytíme hypertenziu, v konečnom dôsledku to povedie k zníženiu všetkých kardiovaskulárnych ochorení,“ nabáda všeobecná lekárka MUDr. Romana Compagnon.

Zasa ma idete vážiť?

Súvis vysokého krvného tlaku a zlej životosprávy je neodškriepiteľný. Jednoznačne badateľným príznakom, že svojím štýlom života si koledujete o vysoký krvný tlak a o srdcovocievne choroby s ním súvisiace, je číslo na váhe a hodnota BMI. Ak je vyššie ako 30, pravdepodobne trpíte alebo v krátkej budúcnosti začnete trpieť vysokým tlakom alebo iným ochorením ciev. „V rámci preventívnej prehliadky pacientov vždy vážim. Tí s vysokým tlakom majú zošit, do ktorého si zapisujú hmotnosť. Majú z toho veľkú hrôzu – zasa ma idete vážiť? Keď to vidia napísané, veľmi dobre to funguje. Majú motiváciu, aby to nabudúce bolo lepšie,“ ponúka príklad všeobecná lekárka.

Polovica výšky

Nie je však dôležitá len hmotnosť, ale aj obvod pása. Ukazovateľ WHtR je pomer výšky a pása. Optimálne je, ak neprekročí číslo 0,5. Ak máte teda pás užší ako polovica vašej výšky, môžete si vydýchnuť. Opačný prípad svedčí o ukladaní tuku v najnebezpečnejšej oblasti brucha, a teda aj okolo srdca. Nielenže oslabuje jeho činnosť, ale zo stravy plnej nezdravých tukov, soli a cukru si zanášate aj cievy. Kôrnatejú a na to, aby dopravili krv tam, kam treba, musí ju srdce pumpovať s väčšou námahou.

Stoličková choroba

No choré srdce si môžu vyslúžiť aj na pohľad úplne štíhli. V štúdii American Cancer Society vysvitlo, že ľudia, ktorí presedia viac než šesť hodín denne, majú o tridsať percent vyššie riziko predčasného úmrtia ako tí, ktorí sedia iba štyri hodiny. Britský výskum preukázal, že aj lenivci môžu mať srdcový sval obalený tukom.A to hoci aj trochu športujete a až tak sa neprejedáte. Už po dvadsiatich minútach na stoličke sa vám spomalí metabolizmus a ovplyvní chemické a hormonálne procesy v tele. Aj keď máte šťastie a kilá sa na vás nelepia, vaše srdce môže mať kondičku ako vaša babka.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor