MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak je tichý zabijak: 10 maličkostí, ktoré vám ho pomôžu skrotiť

Man,Measuring,His,Blood,Pressure.,Not,Feeling,Well.

Súvisiace témy

Zdravý život

Vysoký tlak je tichý zabijak: 10 maličkostí, ktoré vám ho pomôžu skrotiť

Vysoký krvný tlak nebolí, je však veľmi nebezpečný. V prípade, že sa nelieči, môže ohroziť život.

Hypertenziu môžete mať pod kontrolou dodržiavaním každodenných maličkostí. Na čo by ste nemali zabúdať? 

Strážte si hmotnosť

Weight,Loss,,Endurance,,Jump-fit,,Vitality,,Active,Lifestyle.,Overweight,Woman,WithWeight,Loss,,Endurance,,Jump-fit,,Vitality,,Active,Lifestyle.,Overweight,Woman,With
Zdroj: Shutterstock

Myslite na to, že nadváha a obezita zaťažujú krvný obeh a tlak má tendenciu stúpať. Ak vás trápia kilá navyše, nepúšťajte sa hneď do drastických diét. Lepšie je ísť na to postupne. Schudnúť kilogram mesačne je tak akurát.

Úprava hmotnosti vám prinesie aj ďalšie výhody: zníži sa vám hladina krvného cukru, klesne cholesterol. Svoj apetít sa snažte držať na pod kontrolou najmä počas sviatkov a rodinných osláv, kedy je okolo množstvo lákadiel.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor