MENU
zdravy-zivot

Vysoký tlak je tichý zabijak: 10 maličkostí, ktoré vám ho pomôžu skrotiť

Man,Measuring,His,Blood,Pressure.,Not,Feeling,Well.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Vysoký tlak je tichý zabijak: 10 maličkostí, ktoré vám ho pomôžu skrotiť

Vysoký krvný tlak nebolí, je však veľmi nebezpečný. V prípade, že sa nelieči, môže ohroziť život.

Hypertenziu môžete mať pod kontrolou dodržiavaním každodenných maličkostí. Na čo by ste nemali zabúdať? 

Strážte si hmotnosť

Weight,Loss,,Endurance,,Jump-fit,,Vitality,,Active,Lifestyle.,Overweight,Woman,WithWeight,Loss,,Endurance,,Jump-fit,,Vitality,,Active,Lifestyle.,Overweight,Woman,With
Zdroj: Shutterstock

Myslite na to, že nadváha a obezita zaťažujú krvný obeh a tlak má tendenciu stúpať. Ak vás trápia kilá navyše, nepúšťajte sa hneď do drastických diét. Lepšie je ísť na to postupne. Schudnúť kilogram mesačne je tak akurát.

Úprava hmotnosti vám prinesie aj ďalšie výhody: zníži sa vám hladina krvného cukru, klesne cholesterol. Svoj apetít sa snažte držať na pod kontrolou najmä počas sviatkov a rodinných osláv, kedy je okolo množstvo lákadiel.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor