MENU
zdravy-zivot

Vysoký cholesterol? Vinník sa môže ukrývať v KRKU, keď jete zdravo

Young,Girl,Checks,The,Thyroid,Gland,With,Her,Hands,,Keeps

Súvisiace témy

Zdravý život

Vysoký cholesterol? Vinník sa môže ukrývať v KRKU, keď jete zdravo

Aj keď sa stravujete zdravo a ste štíhli, môžete mať problém s vysokým cholesterolom. Lekár by vám mal vyšetriť malý nenápadný orgán.

Štítna žľaza je mimoriad­ne dôležitý orgán v ľudskom tele nachádzajúci sa na prednej strane krku. „Je síce nenápadný a pomerne malý, má však nezastupiteľnú funkciu v organizme. Prostredníctvom svojich hormónov ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov v tele, je súčasťou zložitého endokrinného systému. Pôsobí na vývoj a činnosť mozgu, nervový systém a svalstvo, termoreguláciu, metabolizmus tukov, cukrov, bielkovín, ovplyvňuje hospodárenie tela s vodou a so soľami, činnosť srdca, stimuluje rast a vývoj, aktivitu pohlavných orgánov,“ vymenúva všeobecná lekárka z Košíc MUDr. Diana Baranová.

Problémový vápnik

Hlavnou úlohou štítnej žľazy je vylučovanie dvoch druhov hormónov, skrátene T3 a T4, prostredníctvom TSH, hormónu vznikajúceho v hypofýze. „Keď je hladina hormónov štítnej žľazy v krvi vysoká, hypofýza znižuje produkciu TSH. Ak je to naopak, hladiny hormónov štítnej žľazy sú v krvi nízke a hypofýza uvoľňuje viac TSH. V štítnej žľaze sa tvorí aj kalcitonín, hormón, ktorý reguluje metabolizmus vápnika,“ objasňuje lekárka.

Práve pre reguláciu vápnika môže porucha štítnej žľazy súvisieť i s chorobou zo stresu - tetániou. Pri tejto chorobe telo zle hospodári s niektorými minerálmi - najmä vápnikom a horčíkom. Prejavuje sa širokou škálou príznakov, okrem iných napríklad aj úzkosťou či depresiou.

Regulácia vápnika je však iba jedna cesta, ktorou práca štítnej žľazy môže súvisieť s tetániou. Na jej vzniku sa niekedy podpíšu aj jej blízki susedia, prištítne telieska umiestnené na zadnej strane štítnej žľazy podieľajúce sa na metabolizme vápnika.

Tvoria parathormón zvyšujúci hladinu vápnika v krvi tým, že pomáha jeho uvoľňovaniu z kostí, podporuje jeho vstrebávanie v tenkom čreve a obmedzuje jeho vylučovanie v obličkách. Na týchto troch úrovniach udržiava stálu hladinu vápnika v krvi a v mimobunkových tekutinách. Pri hypoparatyreóze, teda zníženej funkcii prištítnych teliesok sa tohto hormónu produkuje menej, čo sa prejaví nedostatkom vápnika v krvi a zvýšenou nervovosvalovou dráždivosťou – svalovými kŕčmi a zášklbmi, až tetanickým záchvatom,“ hovorí odborníčka.

Dochádza k tomu najčastejšie pri chirurgickom odstránení prištítnych teliesok spolu so štítnou žľazou, ale uvažuje sa aj o možnom autoimunitnom poškodení, genetických a iných zriedkavých príčinách sprevádzajúcich iné ochorenia, hodnotí lekárka.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor