MENU
zdravy-zivot

Vysoký cholesterol? Tento ochranný faktor už VIAC neplatí, varuje kardiológ

Young,Girl,With,Weight,Problems,Holding,Fresh,Salad,Casting,Trying
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vysoký cholesterol? Tento ochranný faktor už VIAC neplatí, varuje kardiológ

Tiež si myslíte, že vysoký cholesterol sa vás netýka, lebo....? Odborník vás vyvedie z omylu.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi vedie k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na svete. Choroby srdca a ciev spôsobené ukladaním cholesterolu postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva. S vekom tento podiel rapídne rastie, a to už pomerne zavčasu. Nedajte sa však pomýliť, že vysoký cholesterol vás bude trápiť najskôr v päťdesiatke. 

Mladí ľudia sa mylne domnievajú, že zvýšený cholesterol postihuje len staršie generácie. Opak je však pravdou. V dôsledku zanedbania zdravého životného štýlu ich následky zvýšenej hladiny cholesterolu postihujú čoraz v skoršom veku.

Pri 20 až 24 ročných ľuďoch môžeme nájsť aterosklerotický plát u 10 %, pri 40 až 44 ročných ľuďoch je tento podiel až 31 % a pri 60 až 64 ročných ľuďoch je to až alarmujúcich 76 %,“ upresňuje kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák. Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže viesť k vzniku vážnych zdravotných problémov ako srdcový infarkt alebo mozgová porážka.

„Väčšinou sa príliš neobávame rizika srdcového ochorenia, až kým osoba nedosiahne stredný vek, pretože srdcový záchvat v mladej dospelosti nie je bežný," uviedol vedúci štúdie publikovanej v časopise Annals of Internal Medicine Mark Pletcher zo sanfranciskej University of California. Dodal však, že mladého človeka môžu dobehnúť následky upchatia ciev kvôli zvýšenej hladine cholesterolu až v neskoršom veku.

Ohrozené môžu byť dokonca aj deti. Pokračovanie na ďalšej strane.....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor