MENU
zdravy-zivot

Vysoký cholesterol? Čajová lyžička TEJTO obľúbenej potraviny ho skrotí

Young,Woman,Enjoying,Pumpkin,Soup,In,Kitchen
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vysoký cholesterol? Čajová lyžička TEJTO obľúbenej potraviny ho skrotí

Ak máte predpísanú liečbu, musíte ju užívať. Prezradíme vám, čo vám však v liečbe môže výrazne pomôcť.

Podľa novej štúdie výskumníkov z Cardiff Metropolitan University sa zistilo, že len jedna čajová lyžička (10 g) obľúbenej potraviny každý deň pomáha znižovať hladinu cholesterolu o 10 percent. Upozornil na ňu portál DailyHealthPost.

Všetkým klesol cholesterol

Štúdia, prezentovaná na Európskej federácii potravinárskej vedy a technológie, skúmala 51 ľudí vo veku 40 až 70 rokov. Všetci boli v prediabetickom štádiu a mali nadváhu alebo obezitu.  Výskumníci ich požiadali, aby 12 týždňov každý deň pred spaním konzumovali 10 gramov celozrnnej horčice. Toľko sa zmestí do čajovej lyžičky. 

Na konci štúdie sa ukázalo, že u 86% účastníkov významne klesla hladina glukózy alebo cholesterolu v krvi, u niektorých ľudí dokonca oba tieto parametre. V prípade cholesterolu sa jeho hladina posunula k lepším výsledkom až o 10%, čo je podľa autorov štúdie porovnateľné so stavom, keby držali nízkotučnú diétu. 

Prečo práve horčica? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor