MENU
zdravy-zivot

Vyskúšali ste už cviklové pesto? Poteší pečeň i žlčník

Cvikla vám vylepší nielen kvalitu ciev.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vyskúšali ste už cviklové pesto? Poteší pečeň i žlčník

Cvikla vás poteší pestrou skladačkou vitamínov a minerálov. Nemusíte ju len zavárať či opiecť, vyskúšať môžete aj niečo netradičnejšie.

Cvikla pôsobí protizápalovo a zlepšuje krvotvorbu. Stimuluje funkciu pečene i žlčníka a pomáha udržiavať voľné žlčové cesty, čím zaisťuje ľahšie trávenie. Za týmito pozitívnymi účinkami červenej repy sa skrýva aminokyselina betaín. Pomáha znižovať aj hladinu homocysteínu, ktorého vysoké hodnoty postupne vedú k zvýšenému riziku vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Pravidelnou konzumáciou cvikly znižujete i riziko vzniku mŕtvice.

Poteší imunitu

Cvikla vás poteší obsahom betakaroténu, teda provitamínu A, ktorý v pokožke zaisťuje napríklad obnovu buniek. Posilňuje i imunitný systém. V červenej repe nájdte aj vitamíny C a E. Zastúpené sú i vitamíny skupiny B, najmä B1, B2, B3 a B6. Z minerálov je cvikla bohatá na horčík, draslík, vápnik, železo či selén. Najčastejšie v zime siahnete po zaváranej cvikle. Vyskúšajte však niečo menej tradičné a pripravte si cviklové pesto podľa receptu z redakcie Dobré jedlo. Nielen farebne vám spestrí napríklad tradičnú hrianku. Príprava vám zaberie pár minút.

Potrebujeme:

  • 4 až 5 ks menších uvarených cvikiel
  • za hrsť čerstvej bazalky alebo petržlenovej vňate
  • misku nastrúhaného parmezánu
  • za hrsť píniových orieškov alebo slnečnicových semienok, môžu byť aj vlašské orechy či arašidy
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 100 ml olivového oleja
  • soľ, korenie

Postup:

Uvarenú cviklu nakrájajte na menšie kocky a rozmixujte. Postupne pridajte semienka alebo oriešky, parmezán, čerstvé bylinky, strúčiky cesnaku a olivový olej. Na záver dochuťte soľou a korením. Podávať môžete nielen s hriankou, ale prípadne aj s ľubovoľnou zeleninou. 

 

 

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor