MENU
zdravy-zivot

Tieto športy výrazne predlžujú život. Venujete sa im?

Prsia vás môžu pri behu potrápiť. Vyberte si správnu podprsenku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tieto športy výrazne predlžujú život. Venujete sa im?

Niektoré aktivity dokážu podľa výskumu pridať aj 10 rokov života, iné aspoň štyri. Predĺžiť život si teda môžete i vy!

Dánski odborníci sa rozhodli zistiť, čo je pravdy na tom, že športom si zlepšujeme zdravie a predlžujeme život. Celých 25 rokov sledovali skupinu takmer 9000 ľudí, z ktorých časť žila sedavým spôsobom života a druhá časť sa venovala nejakému športu. Už predtým sa ukázalo, že individuálne športy majú slabší vplyv na dĺžku života a lepšie sú tie, ktoré treba robiť aspoň vo dvojici, prípadne v ešte väčšom kolektíve.

Úplne najlepšie je, ak cvičíte pravidelne a s vašimi športovými partnermi máte dobrý, priateľský vzťah. Psychika je totiž aj pri fyzickej aktivite veľmi dôležitá a ak šport robíte s radosťou, tešíte sa aj na sociálne kontakty s ostatnými zúčastnenými, a nejde vám len o samotný pohyb, má to oveľa silnejší účinok na zdravie a tým aj predĺženie života.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor