Prakticky každý pohyb v bežnom živote má aj rotačnú zložku. Ľudia sa predsa nehýbu ako roboty – do predklonu, záklonu alebo do úklonov – tie sú vždy spojené aj s rotáciou trupu. Čo však v prípade, ak vás chrbtica bolí, alebo vám vyskočila platnička?
VIDEtip fyzioterapeutky: Takto si uvoľníte chrbát po vianočných nákupoch
3 mesiace po zákroku
„Žiaľ, aj na odborných pracoviskách sa stretávam s názorom, že rotačné pohyby sú škodlivé v liečbe ochorení chrbtice, pri ktorých sú poškodené aj medzistavcové platničky. Pravda je, že rotačné pohyby pri vysunutí medzistavcovej platničky majú aj kontraindikácie a obmedzenia, v každom prípade ich však treba využívať!" hovorí fyziater MUDr. Juraj Mareček. a na základe odporúčania Neurochirurgickej kliniky v Bratislave radí zaradiť rotačné pohyby tri mesiace od operácie . "Máme s tým dobré skúsenosti," pridáva odborník.
Rýchla záchrana po seknutí v krku. Čo ak teplo neuľaví?
Kedy NIE
Pri absolútne všetkých pohyboch platí, že ak vás bolí chrbát, nemôžete sa hýbať napriek bolesti. Základná zásada je vyhýbať sa cvikom, ktoré sú bolestivé a provokujú bolesť. Cvičenia s rotačnou zložkou nerobte v akútnom štádiu ochorení chrbtice, najmä pri akútnom vysunutí medzistavcovej platničky alebo ak hrozí. Vyhýbajte sa im aj pri zvýšenom prehnutí chrbtice smerom dopredu.
Kedy ÁNO
Pohyby s rotačnou zložkou sú namieste v chronickom štádiu ochorenia, keď je už vysunutie platničky stabilizované. Využívame ich na doliečenie a prevenciu najmä opakujúcich sa ochorení.
Čítajte aj:
- VIDEO: Chrbát uvoľní rotácia. Takto má správne vyzerať
- VIDEO: Účinný cvik na zdravú chrbticu, panvu a pevný core
- Pre zdravú chrbticu. 3 účinné spôsoby rehabilitácie
- Uľavte bolesti chrbtice teplom a bylinkami. Domáci kúpeľ má dôležité zásady
- FOTO: Toto vás bude baviť. 7 cvikov pre pevný chrbát