MENU
zdravy-zivot

Vyskočila vám platnička? Tieto pohyby obmedzovať nemusíte, radí odborník

Rotačné pohyby chrbtice sú v poriadku, ale nesmie to bolieť.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Vyskočila vám platnička? Tieto pohyby obmedzovať nemusíte, radí odborník

Úlohou rehabilitačného snaženia v oblasti pohybovej liečby by mala byť práve príprava chrbtice na každodennú záťaž.

Prakticky každý pohyb v bežnom živote má aj rotačnú zložku. Ľudia sa predsa nehýbu ako roboty – do predklonu, záklonu alebo do úklonov – tie sú vždy spojené aj s rotáciou trupu. Čo však v prípade, ak vás chrbtica bolí, alebo vám vyskočila platnička?

VIDEtip fyzioterapeutky: Takto si uvoľníte chrbát po vianočných nákupoch

3 mesiace po zákroku

Žiaľ, aj na odborných pracoviskách sa stretávam s názorom, že rotačné pohyby sú škodlivé v liečbe ochorení chrbtice, pri ktorých sú poškodené aj medzistavcové platničky. Pravda je, že rotačné pohyby pri vysunutí medzistavcovej platničky majú aj kontraindikácie a obmedzenia, v každom prípade ich však treba využívať!" hovorí fyziater MUDr. Juraj Mareček. a na základe odporúčania Neurochirurgickej kliniky v Bratislave radí zaradiť rotačné pohyby tri mesiace od operácie . "Máme s tým dobré skúsenosti," pridáva odborník. 

Rýchla záchrana po seknutí v krku. Čo ak teplo neuľaví?

Kedy NIE

Pri absolútne všetkých pohyboch platí, že ak vás bolí chrbát, nemôžete sa hýbať napriek bolesti. Základná zásada je vyhýbať sa cvikom, ktoré sú bolestivé a provokujú bolesť. Cvičenia s rotačnou zložkou nerobte v akútnom štádiu ochorení chrbtice, najmä pri akútnom vysunutí medzistavcovej platničky alebo ak hrozí. Vyhýbajte sa im aj pri zvýšenom prehnutí chrbtice smerom dopredu.

Kedy ÁNO

Pohyby s rotačnou zložkou sú namieste v chronickom štádiu ochorenia, keď je už vysunutie platničky stabilizované. Využívame ich na doliečenie a prevenciu najmä opakujúcich sa ochorení.

Čítajte aj:

Chrbtica

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor