MENU
zdravy-zivot

Vyskakujú platničky, lámu sa stavce! Po 40-tke to začína!

Ako často vás bolí chrbát?
Zdravý život

Vyskakujú platničky, lámu sa stavce! Po 40-tke to začína!

Medzi štyridsiatkou a šesťdesiatkou vyskakujú medzistavcové platničky a lámu sa stavce ako na bežiacom páse. Môžete ešte niečo pre svoj chrbát urobiť, hoci ste doteraz nerobili nič?

Máte po štyridsiatke? V tom prípade vás chrbát buď už nejaký čas bolí, alebo ste odjakživa pravidelne posilňovali a uvoľňovali svaly na ňom. Hoci sa pružnosť medzistavcových platničiek vekom zhoršuje, silné svaly úbytok prirodzene kompenzujú, vďaka čomu je chrbát pevný a dostatočne chránený.

Kým je problém v začiatkoch

Telo neoklamete. Medzistavcové platničky už majú to najlepšie obdobie za sebou. Sedavý spôsob života im zabíja posledné klince do rakvy. Gélové jadro v platničkách sa postupne vytláča do miechového kanála. Mnohokrát sa dotýka nervov, čo sa prejaví silnými bolesťami vystreľujúcimi do končatín. Neriešte ich analgetikami, hoci problémy zvyčajne zmiernia. Ale nevyliečia! Myslite na to, že kým je poškodenie platničiek v začiatočnom štádiu, chorobný proces sa dá zastaviť. Okrem špeciálnych liekov pomáha pravidelné cvičenie, náprava svalovej nerovnováhy krátkodobou rehabilitáciou, uvoľňujúcimi masážami či elektroliečbou. Chrbát si pýta pilates a špeciálne uvoľňovacie a posilňovacie cviky, ktoré vám poradí fyzioterapeut.

Chcete udržať moč?

Ak starostlivosť o chrbticu podceníte, stačí zdvihnúť ťažšie bremeno a už sa nevystriete. Hernia alebo vysunutie platničky nie je banálny problém. V niektorých prípadoch sa končí ochrnutím a nezvratným poškodením zvieračov. A vy chcete aj naďalej udržať moč a stolicu, však?

K štyridsiatym narodeninám si darujte nový matrac.K štyridsiatym narodeninám si darujte nový matrac.
K štyridsiatym narodeninám si darujte nový matrac.
Zdroj: Shutterstock

Naučte sa vstať

Mučivej bolesti v krížovej, driekovej či krčnej chrbtici sa môžete vyhnúť, ak sa naučíte správne vstávať z postele. Najprv sa pretočte na bok, napríklad na pravý. Oprite sa o pokrčenú pravú ruku a ľavou sa pridržte okraja lôžka. Pomaly si sadnite a opatrne vstaňte s vystretým chrbtom.

Keď vás už raz seklo, všetko dvíhajte zo zeme veľmi opatrne. Nikdy to nerobte v predklone. Na platničky vtedy pôsobí nesmierny tlak. K bremenu si kľaknite, priblížte si ho k trupu, trochu poťažkajte a až potom ho pomaly s vystretým chrbtom dvíhajte. Platí to aj pri dvíhaní hoci jednoeurovky!

Aj pri vysávaní a umývaní podlahy, riadov či zubov majte rovný chrbát. Vysávač preto musí mať dlhšiu rúčku. Pri umývaní zubov sa roznožte, ľavú nohu mierne pokrčte, pravá je vystretá.

Čo ešte?

  • Obstarajte si tvrdší matrac a spávajte v polohe na chrbte. Smiete aj na boku, no vtedy si dajte pozor, aby boli hlava a krk v jednej osi.
  • Teplo sa obliekajte, predídete nevhodným sťahom chrbtových svalov.
  • Neseďte v prievane, ani pod klimatizáciou.

Vykrádačka kostí

Vaším veľkým nepriateľom je osteoporóza. Nenávidí najmä dámy. Chýbajúci estrogén urýchli odvápňovanie kostí. Po prechode žena stráca až tri percentá kostnej hmoty ročne. Ani muži s nižšími hladinami testosterónu však nie sú v bezpečí. Taktiež fajčiari, tí, čo holdujú alkoholu, užívajú kortikoidy a majú nedostatok pohybu.
Ak si vás osteoporóza vyhliadne, urobí to v tichosti. Ak však cítite pálivé bolesti medzi lopatkami, ktoré sa prejavujú hlavne pri sedení či státí, vyhľadajte lekára. Môžu byť prvými príznakmi útoku vykrádačky kostí.

Keď sa zlomí stavec...

Alebo o znak zlomenej kosti. Osteoporotický stavec sa totiž neláme ako dlhá kosť. Len sa zmenší a stlačí. Dve tretiny postihnutých ani netušia, že majú niečo zlomené. Myslíte si aj vy, že vás chrbát páli z roboty v záhradke? Dáte si termofor, tabletky proti bolesti a idete ďalej? Neriskujte! Ak sa zlomil jeden stavec, môžu sa zlomiť ďalšie, viaceré naraz. Bez ošetrenia sa tieto zlomeniny hoja dlho a ťažko. Chrbtica sa deformuje, ohrozuje dýchanie, obmedzuje pohyb. Tieto stavy sa pri tom dajú liečiť nielen dlhodobým pokojom na lôžku, korzetom a liekmi proti bolesti, ale napríklad aj overenou balónikovou kyfoplastikou. Ide o miniinvazívny zákrok, pri ktorom vyškolený chirurg vstupuje do zlomeného stavca pomocou špeciálnej ihly a kanyly. Zavedie doň dva balóniky - sprava a zľava. Nafúkne ich, stlačený stavec sa nadvihne a vráti do normálu. V jeho tele sa vytvorí dutina, ktorú chirurg vyplní cementom. Ten rýchlo stuhne, stavec spevnie a zotrvá v správnej polohe. Operovať však treba čo najskôr, do troch až šiestich týždňov po úraze.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor