MENU
zdravy-zivot

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Ak užívate lieky na odvodnenie, môžu spôsobovať aj to, že vám vysychajú ústa.
Zdravý život

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Zobudiť sa ráno s pocitom totálneho sucha v ústach nie je nič nezvyčajné. Obyčajne je to len dôsledok toho, že spíte s otvorenými ústami. Ak však v noci dýchate nosom a ústa vám vysychajú aj cez deň, problém je inde.

Najčastejšie sa sucho v ústach objavuje ráno, príčinou je nočné dýchanie s otvorenými ústami. Vysychá pri ňom jazyk aj sliznice. Zobudiť sa s vyprahnutými ústami však ráno môžete aj keď ste večer vypili veľa alkoholu a vyfajčili viac cigariet. Alkohol aj cigaretový dym vysušujú sliznice a znižujú produkciu slín. 

Ak nepijete, nemáte sliny

Produkcia slín sa zníži aj nedostatok obyčajnej čistej vody. „Množstvo tvoriacich sa slín vždy závisí od hydratácie, teda od dostatočného zavodnenia organizmu. Mnohí ľudia práve pred spaním nepijú dosť tekutín, aby ich v noci nerušilo nutkanie na močenie. Vtedy sa môže stať, že sliny sa tvoria len v malom množstve,“ vysvetľuje ORL lekár MUDr. Tibor Barta, PhD. 

Vymeňte zubnú pastu

Spíte so zatvorenými ústami, pijete dostatok čistej vody, nefajčíte, nepijete alkohol a napriek tomu máte v ústach sucho? Na vine môže byť ústna voda alebo zubná pasta. Skúste ich na pár týždňov vymeniť, aby ste zistili, či môžu za váš ustavičný smäd. Najmä ústne vody s obsahom alkoholu vás môžu vysušovať. 

Nežiadúci účinok 

Liečite si zápaly v ústach repíkom? Aj ten môže spôsobovať, že máte v ústach sucho. Má schopnosť vysušovať rany a keď ho používate na kloktanie alebo vyplachovanie úst, môže spôsobiť aj vysušenie slizníc. Pozor si dajte aj na kloktadlá z lekárne, ktoré obsahujú repík alebo alkohol, tiež môžu byť dôvodom suchých úst. 
Ak užívate lieky od kardiológa alebo pľúcneho lekára, ktoré odvodňujú, môžu spôsobovať aj to, že vám schnú ústa. Skontrolujte príbalový leták k liekom a zásobte sa žuvačkami a cukríkmi bez cukru. Sucho v ústach vám však môžu spôsobovať aj lieky proti alergii. 

Príznak choroby? 

Sucho v ústach sa často objavuje pri cukrovke, ale objavuje sa aj pri Sjörgenovom syndróme – autoimunitnom ochorení, pri ktorom vlastný imunitný systém ničí slinné žľazy. Časté sucho v ústach sa objavuje aj pri zlyhávaní obličiek, astme alebo po mozgovocievnej príhode. 
Zníženú tvorbu slín môžu vyvolať aj psychické problémy: úzkosť, strach či stres. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor