MENU
zdravy-zivot

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Ak užívate lieky na odvodnenie, môžu spôsobovať aj to, že vám vysychajú ústa.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Zobudiť sa ráno s pocitom totálneho sucha v ústach nie je nič nezvyčajné. Obyčajne je to len dôsledok toho, že spíte s otvorenými ústami. Ak však v noci dýchate nosom a ústa vám vysychajú aj cez deň, problém je inde.

Najčastejšie sa sucho v ústach objavuje ráno, príčinou je nočné dýchanie s otvorenými ústami. Vysychá pri ňom jazyk aj sliznice. Zobudiť sa s vyprahnutými ústami však ráno môžete aj keď ste večer vypili veľa alkoholu a vyfajčili viac cigariet. Alkohol aj cigaretový dym vysušujú sliznice a znižujú produkciu slín. 

Ak nepijete, nemáte sliny

Produkcia slín sa zníži aj nedostatok obyčajnej čistej vody. „Množstvo tvoriacich sa slín vždy závisí od hydratácie, teda od dostatočného zavodnenia organizmu. Mnohí ľudia práve pred spaním nepijú dosť tekutín, aby ich v noci nerušilo nutkanie na močenie. Vtedy sa môže stať, že sliny sa tvoria len v malom množstve,“ vysvetľuje ORL lekár MUDr. Tibor Barta, PhD. 

Vymeňte zubnú pastu

Spíte so zatvorenými ústami, pijete dostatok čistej vody, nefajčíte, nepijete alkohol a napriek tomu máte v ústach sucho? Na vine môže byť ústna voda alebo zubná pasta. Skúste ich na pár týždňov vymeniť, aby ste zistili, či môžu za váš ustavičný smäd. Najmä ústne vody s obsahom alkoholu vás môžu vysušovať. 

Nežiadúci účinok 

Liečite si zápaly v ústach repíkom? Aj ten môže spôsobovať, že máte v ústach sucho. Má schopnosť vysušovať rany a keď ho používate na kloktanie alebo vyplachovanie úst, môže spôsobiť aj vysušenie slizníc. Pozor si dajte aj na kloktadlá z lekárne, ktoré obsahujú repík alebo alkohol, tiež môžu byť dôvodom suchých úst. 
Ak užívate lieky od kardiológa alebo pľúcneho lekára, ktoré odvodňujú, môžu spôsobovať aj to, že vám schnú ústa. Skontrolujte príbalový leták k liekom a zásobte sa žuvačkami a cukríkmi bez cukru. Sucho v ústach vám však môžu spôsobovať aj lieky proti alergii. 

Príznak choroby? 

Sucho v ústach sa často objavuje pri cukrovke, ale objavuje sa aj pri Sjörgenovom syndróme – autoimunitnom ochorení, pri ktorom vlastný imunitný systém ničí slinné žľazy. Časté sucho v ústach sa objavuje aj pri zlyhávaní obličiek, astme alebo po mozgovocievnej príhode. 
Zníženú tvorbu slín môžu vyvolať aj psychické problémy: úzkosť, strach či stres. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor