MENU
zdravy-zivot

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Ak užívate lieky na odvodnenie, môžu spôsobovať aj to, že vám vysychajú ústa.
Zdravý život

Vyschlo vám v ústach? Ak sa to deje niekoľkokrát za deň, máte problém

Zobudiť sa ráno s pocitom totálneho sucha v ústach nie je nič nezvyčajné. Obyčajne je to len dôsledok toho, že spíte s otvorenými ústami. Ak však v noci dýchate nosom a ústa vám vysychajú aj cez deň, problém je inde.

Najčastejšie sa sucho v ústach objavuje ráno, príčinou je nočné dýchanie s otvorenými ústami. Vysychá pri ňom jazyk aj sliznice. Zobudiť sa s vyprahnutými ústami však ráno môžete aj keď ste večer vypili veľa alkoholu a vyfajčili viac cigariet. Alkohol aj cigaretový dym vysušujú sliznice a znižujú produkciu slín. 

Ak nepijete, nemáte sliny

Produkcia slín sa zníži aj nedostatok obyčajnej čistej vody. „Množstvo tvoriacich sa slín vždy závisí od hydratácie, teda od dostatočného zavodnenia organizmu. Mnohí ľudia práve pred spaním nepijú dosť tekutín, aby ich v noci nerušilo nutkanie na močenie. Vtedy sa môže stať, že sliny sa tvoria len v malom množstve,“ vysvetľuje ORL lekár MUDr. Tibor Barta, PhD. 

Vymeňte zubnú pastu

Spíte so zatvorenými ústami, pijete dostatok čistej vody, nefajčíte, nepijete alkohol a napriek tomu máte v ústach sucho? Na vine môže byť ústna voda alebo zubná pasta. Skúste ich na pár týždňov vymeniť, aby ste zistili, či môžu za váš ustavičný smäd. Najmä ústne vody s obsahom alkoholu vás môžu vysušovať. 

Nežiadúci účinok 

Liečite si zápaly v ústach repíkom? Aj ten môže spôsobovať, že máte v ústach sucho. Má schopnosť vysušovať rany a keď ho používate na kloktanie alebo vyplachovanie úst, môže spôsobiť aj vysušenie slizníc. Pozor si dajte aj na kloktadlá z lekárne, ktoré obsahujú repík alebo alkohol, tiež môžu byť dôvodom suchých úst. 
Ak užívate lieky od kardiológa alebo pľúcneho lekára, ktoré odvodňujú, môžu spôsobovať aj to, že vám schnú ústa. Skontrolujte príbalový leták k liekom a zásobte sa žuvačkami a cukríkmi bez cukru. Sucho v ústach vám však môžu spôsobovať aj lieky proti alergii. 

Príznak choroby? 

Sucho v ústach sa často objavuje pri cukrovke, ale objavuje sa aj pri Sjörgenovom syndróme – autoimunitnom ochorení, pri ktorom vlastný imunitný systém ničí slinné žľazy. Časté sucho v ústach sa objavuje aj pri zlyhávaní obličiek, astme alebo po mozgovocievnej príhode. 
Zníženú tvorbu slín môžu vyvolať aj psychické problémy: úzkosť, strach či stres. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor