MENU
zdravy-zivot

Vyrastali ste na plnenej paprike? Oprášte jeden z tradičných receptov

Plnená paprika vás vráti do detstva.
Zdravý život

Vyrastali ste na plnenej paprike? Oprášte jeden z tradičných receptov

Dozrievajú vám ešte v záhrade papriky a paradajky? Pripravte si klasiku, ktorá vám bude určite chutiť a spestrí váš jedálny lístok.

Kedy ste si naposledy pochutili na plnenej paprike? V detste ju mnohí mávali na tanieri pravidelne. Varené paradajky vás navyše potešia vyšším obsahom lykopénu. Telo ho zároveň jednoduchšie absorbuje. Paprika zase poteší chuťové bunky. Príprava vám nezaberie ani hodinku. Hotové jedlo si môžete pokojne servírovať napríklad aj s varenými zemiakmi.

Potrebujeme:

 • 120 g krúp
 • 4 ks papriky
 • 1 cibuľu
 • 3 strúčiky cesnaku
 • 300 g mletého mäsa
 • 1 vajce
 • petržlenovú vňať
 • soľ
 • mleté čierne korenie
 • olej

Na omáčku:

 • 4 ks paradajky
 • 1 cibuľu
 • 100 g paradajkového pretlaku
 • citrónovú šťavu

Postup:

 1. Krúpy varte vo vode 20 minút, potom zlejte vodu, zalejte novou a znova varte. Opakujte trikrát, aby krúpy stratili pachuť.
 2. Papriky vydlabajte a očistite.
 3. Cibuľu a cesnak nasekajte najemno. Pridajte mäso, vajce, uvarené krúpy, nasekanú petržlenovú vňať, korenie, soľ a poriadne premiešajte.
 4. Papriky naplňte mäsovou zmesou a pečte na oleji v rúre pri teplote 160 °C asi 25 minút.
 5. Medzitým pripravte omáčku tak, že paradajky ponorte na 2 minúty do vriacej vody, preložte do studenej, olúpte a nakrájajte. 
 6. Cibuľu nasekajte nadrobno, opečte do zlatista, pridajte pretlak, paradajky, soľ, korenie, podlejte vodou a varte. Počas varenia prilievajte vodu dovtedy, kým sa paradajky rozvaria.
 7. Prebytočnú šťavu nechajte odpariť, pridajte citrónovú šťavu, cukor a soľ podľa chuti.  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor