MENU
zdravy-zivot

Vypľúvať či prehĺtať? Jedzte jadierka tak, aby vám prospeli!

Ilustračná fotografia
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Vypľúvať či prehĺtať? Jedzte jadierka tak, aby vám prospeli!

Niektoré jadierka tlmia alergické prejavy, iné prospievajú prostate a ďalšie štítnej žľaze. Ale treba ich rozhrýzť či stačí prehltnúť? A ktoré sú naozaj škodlivé?

Granátové jablko

Drobných červených jadierok je v jednom plode až šesťsto. Práve tie sa konzumujú, hoci niekedy je veľmi ťažké dostať ich z dužiny von. Sú obalené priesvitnou dužinou. Majú ostrokyslú až sladkú chuť. Sú skutočnou antioxidačnou bombou a majú anti-agingový účinok. Okrem vody a cukru v nich nájdete vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, ale aj železo, fosfor, chlór, mangán, kremík, zinok, vápnik, horčík, draslík i meď. Veľký význam majú flavonoidy.

Názor odborníčky PhDr. Ľubice Trnkovej
Prečo ich jesť
Vyživujú pleť, spevňujú kožu, pomáhajú pri erektilnej dysfunkcii, majú protirakovinové účinky, znižujú riziko srdcovo-cievynch chorôb, zmierňujú tráviace problémy. Sú vhodné pri diétach, vysokom krvnom tlaku a zvýšenej hladine cholesterolu, detoxikujú organizmus. Vyrába sa z nich aj olej, jeden zo šiestich, ktoré obsahujú konjugované mastné kyseliny s protizápalovými a protirakovinovými účinkami. Olej pôsobí aj pri problémoch s menopauzou.
Ako na ne
Rozhryzte ich alebo nimi osviežte ovocný šalát, koláč, nasypte ich do chladeného nápoja. Môžete z nich aj vytlačiť šťavu, rozmixované sa používajú do šerbetu, grenadiny či do granátového džúsu.

Melón

Šťavnatý červený melón je zelenina z čeľade tekvicovitých. Veľký dužinatý plod má čierne jadierka, pri ktorých máte tri možnosti: Buď ich po jednom povyberáte, prehltnete, alebo rozhryziete spolu s dužinou. Niekde sa uvádza, že majú len minimum vitamínov a minerálov, inde opak. Ide najmä o vitamín C, vitamíny skupiny B, železo a mangán. Sú v nich aj zdravé tuky, väčšie množstvo bielkovín a karotény.

Názor odborníčky
Jesť ich alebo nie
Niektorí odborníci varujú, že ak ich zjete veľa, usadia sa v tráviacom trakte a môžu spôsobiť zápal. Iní oponujú, že neobsahujú kyanovodík ani iné nebezpečné látky ako napríklad jablkové jadierka, a žalúdok a črevá ich nestrávené opäť vylúčia. Olej z melónových jadierok pôsobí na obličky, má močopudný efekt, predchádza vzniku obličkových kameňov. Prospieva prostate.
Ako na ne

Ak sa vám ich nechce z dužiny vyberať, nič sa nedeje. Neprehĺtajte ich však, radšej ich rozhryzte.

Citrusy

V jadierkach pomarančov, mandarínok, grapefruitov a citrónov sa skrývajú aglykóny. Keď ich rozhryznete, ucítite horkosť. Najvýraznejšia je pri citróne. Ak plod pred odšťavením odkôstkujete, horkosť sa stratí. Jadierka obsahujú aj flavonoidy, limonoidy, ktoré majú preventívne protirakovinové účinky a môžu znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Zabraňujú množeniu baktérií, vírusov a plesní, zachytávaju voľné kyslíkové radikály.

Názor odborníčky
Jesť ich alebo nie
Ak ich nechtiac zopár zjete, nič vážne sa nestane. Nerobte tak však cielene a často. Môžu sa zachytiť v klkoch tráviaceho traktu a spôsobiť zápal.

Hrozno

Otravuje vás vypľúvať trpkasté hroznové kôstky a radšej ich zjete spolu so šťavnatými bobuľami? Robíte dobre, lebo pre telo sú zdrojom mnohých cenných látok. Ak kupujete hrozno bez kôstok, prichádzate o ne. Obsahujú flavonoidy, polyfenoly, vitamín E a kyselinu linolovú.

Názor odborníčky
Prečo ich jesť
Pomáhajú pri prevencii rakoviny aj pri spomalení jej rozvoja, pri liečbe vysokého cholesterolu, vysokého krvného tlaku, srdcovocievnych ochorení a zápalov, majú silné antioxidačné účinky. Posilňujú imunitu, pôsobia antistresovo, tlmia vyplavovanie histamínu, čím zmierňujú priebeh alergických reakcií. Sú prevenciou tvorby žiliek, modrín a kŕčových žíl. Niektorí odborníci však upozorňujú, že v tráviacom trakte môžu spôsobovať problémy.

Ako na ne
V lekárňach kúpite výťažok z hroznových jadier vo forme tabliet alebo oleja. Radšej ich však konzumujte prirodzene, teda s bobuľami. Neprehĺtajte ich, poriadne ich rozhryzte.

Papája

Keď plod rozrežete, nájdete v ňom až tisícpäťsto čiernych semien. Majú šťavnatý a kyslastý obal. Obsahujú fenoly a flavonoidy, ktoré majú antioxidačné účinky. Niektorí odborníci tvrdia, že aj papaín, podobne ako dužina. Iní odborníci trvajú na tom, že nie sú jedlé.

Názor odborníčky
Jesť ich alebo nie

Ak ich raz za čas rozhryznete, nič sa nestane, cielene ich však nejedzte.

Jablká, hrušky, slivky, marhule, broskyne, čerešne

Obsahujú horčík a draslík, ale predovšetkým prírodnú látku amygdalín, známu aj ako vitamín B17. Patrí ku kyanogénnym glykozidom a je zdrojom dlhodobých sporov medzi odborníkmi. Niektorí tvrdia, že ich nadmerná konzumácia môže byť fatálna, iní, že nie sú jedovaté.

Názor odborníčky
Jesť ich alebo nie
Jedzte len ovocie, jadierkam sa vyhýbajte. Ak ich zopár prehltnete či rozhryziete s jablkom či s hruškou, nič sa vám nestane. Na to, aby ste sa otrávili kyanovodíkom, museli by ste ich skonzumovať veľa. Spory vyvolávajú najmä marhuľové jadierka, známe aj ako horké mandle, ktoré získate, keď kôstky usušíte a rozbijete. Podľa niektorých odborníkov majú výrazné protirakovinové účinky, podľa iných sú oveľa jedovatejšie než jadierka jabĺk či hrušiek. Určite by sa im však mali vyhýbať tehotné ženy.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor