MENU
zdravy-zivot

Vyplavte z organizmu ťažké kovy! Takto fungujú čistiace potraviny

Telo je zaťažené škodlivinami, ktoré bránia správnej funkcii orgánov. Poznáme čistiace elixíry.

Súvisiace témy

Zdravý život

Vyplavte z organizmu ťažké kovy! Takto fungujú čistiace potraviny

Ťažké kovy sa pomaly hromadia v obličkách či v pečeni. Nečakajte, kým začnú škodiť!

Sú prakticky všade okolo vás – vo vzduchu, ktorý dýchate, v potravinách, ktoré konzumujete, vo vode, ktorú pijete. Olovo, kadmium, ortuť... Pri dlhodobom pôsobení vás začnú ničiť. Ešteže existujú potraviny, ktoré dokážu telo tejto priemyselnej záťaže aspoň čiastočne zbaviť.

Overený cesnak

Cesnak dokáže ohromujúce veci. Ničí vírusy, baktérie aj parazity, znižuje tlak aj zlý cholesterol a obsahuje množstvo vitamínov i prospešných stopových prvkov, ale pomáha aj vyplavovať ťažké kovy z mäkkých tkanív tráviaceho traktu! Ak zvládnete tri či viac strúčikov denne – najlepšie z vlastnej záhrady či z farmárskeho trhu, nie z Číny –, máte vyhraté.

Sladkovodné riasy

Ďalšími superpotravinami sú chlorela a spirulina. Jednobunková riasa chlorela, bežná aj v našich rybníkoch, je skvelým mixom vitamínov a minerálov a jej špeciálna zložka CGF stimuluje tvorbu bielych krviniek a ich aktivitu proti cudzorodým látkam. Spirulina zrýchľuje detoxikačné procesy v obličkách a pečeni. Obe riasy výrazne absorbujú ťažké kovy a toxíny z tela. Bingo!

Nič nepreháňajte

„Chlorelu som vyskúšal a naozaj ju odporúčam. No ódy, ktoré sa o nej či o zelenom jačmeni píšu, nie sú celkom v poriadku,“ vraví biochemik, docent Pavel Blažíček. Dôležitá je podľa neho striedmosť v stravovaní a najmä pitný režim, aby sa čistili obličky a dokázali vyplavovať škodliviny z tela rýchlejšie. Naopak, varuje, aby sme si v zápale „ozdravovania“ neuškodili. Napríklad dlhodobé užívanie chlorely by mohlo spôsobiť, že popri absorbovaní škodlivých látok by mohla vyplavovať z tela i vitamíny či stopové prvky.

Obľúbené baktérie

Aj určité druhy baktérií mliečneho kvasenia sa viažu na kovové ióny a aktívne ich odstraňujú z ľudského tela. Výborným zdrojom týchto baktérií je nepasterizovaná fermentovaná zelenina, najmä kyslá kapusta, a cmar, kefír a kyslomliečne výrobky.

Koriander

Vňať, ale aj olej z celkom obyčajnej rastlinky bežnej v našich záhradách má skvelý antibakteriálny účinok. Je aj silný antioxidant a dokáže viazať ťažké kovy. Čerstvá vňať je výborná do smoothie, šalátu, na zemiaky... Olej sa dá konzumovať po lyžičkách. Známe sú aj zdravotné účinky kuracej či hovädzej vietnamskej polievky pho-bo, ktorá musí byť husto posypaná lístkami koriandra.

Detoxikačné tonikum

Ak sa viac spoliehate na recepty „starej mamy“, zbaviť sa ťažkých kovov a celkovú detoxikáciu napomôže štipľavé tonikum.
Potrebujete:

  • hrsť strúčikov cesnaku 
  • hrsť nasekanej cibule 
  • hrsť nasekaného zázvoru 
  • hrsť nasekaného chrenu 
  • polovica hrsti nasekaných papričiek habanero 
  • deci raw jablčného octu

Všetko dajte do mixéra a zalejte octom tak, aby prekryl suroviny. Po zmixovaní môžete okamžite užívať hotovú kašu alebo zmes prelejte do vhodnej zaváracej fľašky a dajte na tmavé studené miesto. Po dvoch týždňoch zlejte tinktúru a užívajte lyžičku denne počas dvoch až troch týždňov. Najlepšie je zapiť ju pohárom zeleného jačmeňa s kurkumou.

Čítajte: Detox nie je drastická diéta! Takto rozhýbete lenivý metabolizmus

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor