Zabúdate poslednou dobou nejako častejšie? Najprv si musíte položiť otázku, koľko ste v noci spali. Centrum pamäti je totiž práve počas spánku aktívne, triedi spomienky a ukladá ich tam, kam patria. Stačia tri dni nekvalitného nočného spánku a mozog sa s vami zahrá. Neprídete o spomienky z detstva, ale zabudnete, čo ste chceli kúpiť v potravinách, o koľkej máte dohodnuté stretnutie alebo to, že váš partner má sviatok. Na vine výpadkov pamäte však nemusí byť len nedostatok spánku.
Nie je to demencia
Nemusíte hneď podozrievať Alzheimerovu chorobu alebo demenciu, a to ani vtedy, keď už máte nejaký ten krížik na krku. „Poruchy pamäti sa nemajú automaticky spájať s vyšším vekom, k prirodzenému priebehu starnutia vážnejšie poruchy pamäti jednoznačne nepatria. Vyskytnúť sa však môžu u pacientov s epilepsiou, s nádormi mozgového tkaniva alebo ako dôsledok poúrazových stavov. Aj nedostatok vitamínu B12 alebo znížená funkčnosť štítnej žľazy môžu spôsobovať psychické prejavy, ktorým dominujú poruchy pamäti,“ vysvetľuje psychiater Mgr. MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA.
Viete, že?
V strese si nemusíte spomenúť, ani na vlastnú adresu. Stáva sa to ľuďom, ktorý telefonujú na linky záchrany. Štúdie dokázali, že stresové hormóny priamo ovplyvňujú centrá v mozgu, ktoré majú na starosti pamäť.
Psychika útočí
S vašimi spomienkami sa však môže zahrať aj depresia, schizofrénia alebo úzkostné poruchy. Teda takmer každé ochorenie, ktoré útočí na mozog a psychiku, negatívne vplýva na ukladanie spomienok. „Narušenie krátkodobej alebo dlhodobej pamäti nastáva pri rôznych diagnózach., pričom nie vždy rovnako. Poškodené môžu byť rôzne zložky pamäte, napríklad schopnosť zapamätať si novú informáciu, takúto informáciu uchovať, ale aj vybaviť si už zapamätaný obsah,“ vysvetľuje psychiater.