MENU
zdravy-zivot

Začala vám vypadávať pamäť? TOTO sú všetky zdravotné príčiny

Všetko je v hlave
Zdroj: shutterstock
Zdravý život

Začala vám vypadávať pamäť? TOTO sú všetky zdravotné príčiny

Neviete, kde ste položili kľúče alebo vám vypadlo z hlavy slovo, ktoré bežne používate. Možno ste len málo spali, ale príčin, prečo si neviete spomenúť je oveľa viac.

Zabúdate poslednou dobou nejako častejšie? Najprv si musíte položiť otázku, koľko ste v noci spali. Centrum pamäti je totiž práve počas spánku aktívne, triedi spomienky a ukladá ich tam, kam patria. Stačia tri dni nekvalitného nočného spánku a mozog sa s vami zahrá. Neprídete o spomienky z detstva, ale zabudnete, čo ste chceli kúpiť v potravinách, o koľkej máte dohodnuté stretnutie alebo to, že váš partner má sviatok. Na vine výpadkov pamäte však nemusí byť len nedostatok spánku.

Nie je to demencia

Nemusíte hneď podozrievať Alzheimerovu chorobu alebo demenciu, a to ani vtedy, keď už máte nejaký ten krížik na krku. „Poruchy pamäti sa nemajú automaticky spájať s vyšším vekom, k prirodzenému priebehu starnutia vážnejšie poruchy pamäti jednoznačne nepatria. Vyskytnúť sa však môžu u pacientov s epilepsiou, s nádormi mozgového tkaniva alebo ako dôsledok poúrazových stavov. Aj nedostatok vitamínu B12 alebo znížená funkčnosť štítnej žľazy môžu spôsobovať psychické prejavy, ktorým dominujú poruchy pamäti,“ vysvetľuje psychiater Mgr. MUDr. Jozef Dragašek, PhD., MHA.

Viete, že?
V strese si nemusíte spomenúť, ani na vlastnú adresu. Stáva sa to ľuďom, ktorý telefonujú na linky záchrany. Štúdie dokázali, že stresové hormóny priamo ovplyvňujú centrá v mozgu, ktoré majú na starosti pamäť.

Psychika útočí

S vašimi spomienkami sa však môže zahrať aj depresia, schizofrénia alebo úzkostné poruchy.  Teda takmer každé ochorenie, ktoré útočí na mozog a psychiku, negatívne vplýva na ukladanie spomienok. „Narušenie krátkodobej alebo dlhodobej pamäti nastáva pri rôznych diagnózach., pričom nie vždy rovnako. Poškodené môžu byť rôzne zložky pamäte, napríklad schopnosť zapamätať si novú informáciu, takúto informáciu uchovať, ale aj vybaviť si už zapamätaný obsah,“ vysvetľuje psychiater.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor