MENU
zdravy-zivot

Máte radi reďkovky? Pomôžu vám vylepšiť nielen cukor

Reďkovky vydržia čerstvé len dva až tri dni, to je ich jediná nevýhoda.

Súvisiace témy

Zdravý život

Máte radi reďkovky? Pomôžu vám vylepšiť nielen cukor

Kto sa už teší na reďkovku? Osvieži obyčajný chlieb s maslom a poteší chuťové bunky v zeleninovom šaláte. Sila tejto zeleniny je však oveľa väčšia

Pre svoju nízku kalorickú hodnotu sú reďkovky ideálnym doplnkom redukčných diét. Organizmus však potešia aj jej výživové hodnoty. Sto gramov reďkovky pokryje dvanásť percent dennej potreby železa, viac ako sedemdesiat percent vitamínu K a tridsať percent vitamínu C. Práve céčko je dôležité pre posilnenie imunitného systému. Okrem toho obsahuje aj kyselinu listovú, draslík či meď. Ak vás trochu zaštípe, nevzdávajte sa jej. 

Znižuje riziko cukrovky

Za štipľavou chuťou sa skrývajú horčičné oleje, ktoré priaznivo ovplyvňujú metabolizmus cukrov. Mnohí odborníci v súčasnosti skúmajú ich antidiabetické vlastnosti. Podľa odborníkov z Jordánska sa za reďkovkamin, ako prevenciou proti vzniku cukrovky, skrýva hneď niekoľko mechanizmov. Reďkova je napríklad bohatá na antioxidanty, ktoré zniužjú oxidačný stres, aj ten sa podieľa na vzniku cukrovky. Výhodou reďkoviek je i nízky glykemický index, vďaka nemu zelenina takmer vôbec nezvýši hladinu cukru v krvi. Vyše deväťdesiat percent tejto zeleniny tvorí voda. 

Čo všetko ešte ponúkajú ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor